گل گاوزبان و فواید آن

گل گاوزبان، فواید و خواص درمانی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

گل گاوزبان گیاهی است با طبیعت گرم و اثر آرام بخش که در درمان استرس نیز بسیار مفید واقع می گردد. دم‌کرده گل گاوزبان به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است. از دیگر فواید این گیاه می توان به مدر بودن، مفید در درمان مشکلات کلیه، درمان تب،  مشکلات تیروئید،  درمان سوختگی،  تقویت موی سر،  مشکلات مدفوع و یبوست،  استفاده در حمام های دارویی را نام برد. با ما باشید تا با سایر خواص درمانی و ویژگی های گل گاوزبان بیشتر آشنا شوید.

 

تیره گیاه :   .Borgao  officinalis  L

نام انگلیسی گیاه :    Borage

نام فارسی گیاه :   گل گاوزبان

گل گاوزبان

ویژگی های ظاهری گل گاوزبان

گیاهی است علفی، یکساله به ارتفاع 15 تا 70 سانتیمتر و دارای ساقه منشعب شیاردار و پوشیده از تارهای خشن است. گاوزبان، برگ­هائی منفرد، ساده و پوشیده از تارهای خشن دارد. در قاعده ساقه گیاه، برگ­ها دارای دمبرگ مشخص ولی در قسمت­های انتهائی آن تقریبأ بدون دمبرگ است. گل های آن که به تناسب محل رویش، در فاصله ماه­های فروردین و تیر ظاهر می­شود، رنگ آبی زیبا و بندرت سفید یا گلی دارد. کاسه جام گل آن 5 قسمتی و منقسم به قطعاتی است که بدان ظاهر جدا گلبرگ می­دهد.

از اختصاصات جام گل آن این است که قطعات پهنک جام، به لوله ­ای که در غالب گیاهان این تیره دیده می­شود، منتهی نمی­گردد و این خود بهترین وسیله تشخیص آن از گیاهان مختلف این تیره است. پنج پرچم با بساک نزدیک به هم دارد که در قاعده میله آنها، یک زائده زبانه­ای شکل به وضع قائم دیده می شود. مادگی آن دارای تخمدانی فوقانی است و پس از رسیدن نیز به میوه 4 فندقه­ای مبدل می­گردد که درون هریک از آنها، یک دانه تیره رنگ بدون آلبومن جای دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه گل، برگ و یا سرشاخه گلدار آن است. در کدکس منحصراً مصرف گل آن ذکر شده است. برگ گاوزبان دارای بوی ضعیف و طعم بدون مزه است ولی گل­هایش طعم لعابی دارد.

در ادامه بخوانید:  درمان لکه های پوست و تبخال با گیاهان دارویی

 

محل رویش گل گاوزبان

منشأ اصلی این گیاه سابقاً به آسیای صغیر و سوریه نسبت داده می­ شده است در حالی که این گیاه در نواحی مذکور جز در مزارع، آن هم به حالت نادر یافت نمی­شود. بنظر می­رسد که گاوزبان از نواحی غربی مدیترانه، اسپانیا و افریقای شمالی منشأ گرفته از آنجا به نقاط دیگر انتقال یافته باشد. سوابق تاریخی نشان می­دهد که مردمان دوران قدیم آن را نمی­شناخته ­اند و احتمال می­رود که نخستین بار این گیاه توسط Maureها که مردمانی از طوایف شمال افریقا بوده ­اند، به اسپانیا جهت پرورش، انتقال یافته و از آنجا، به نواحی دیگر نفوذ یافته باشد. گاوزبان در کوهستان­های کشور فرانسه، تا ارتفاعات 1800 متری نیز دیده می­شود.

امروزه در غالب نقاط اروپا مانند مدیترانه، فرانسه، افریقای شمالی و بعضی نواحی آسیا و احتمالا در ایران می­روید. بعلاوه به منظور استفاده ­های درمانی، در برخی نقاط پرورش می­ یابد.

خواص درمانی گل گاوزبان

گل و برگ گاوزبان، اثر نرم کننده، معرق، مدر، دفع کننده کلرورها، آرام کننده و تصفیه کننده خون دارد. مصرف آن در تمام مواردی که احتیاج به تقویت اعمال کلیه، برونش­ها و پوست باشد مانند زکام، سرفه، برونشیت، نزله، ذات الریه، بی­ اختیاری دفع ادرار، سوداء، خنازیر، حالات تحریکی و احتقانی اعضائی مانند کلیه، کبد و طحال و همچنین خیز اندام­ها، توصیه گردیده است.

از خواص درمانی مهم گاوزبان می توان به درمان استرس، مشکلات تیروئید، مشکلات مدفوع، کمک به تقویت موی سر، درمان دردهای قاعدگی، مشکلات قلبی، مراقبت از قلب، درمان تب و استفاده در دمنوش های مفید قلب، پوست و استرس اشاره نمود.

همچنین در رفع التهاب و ورم کلیه (نفریت) و تسکین دردهای ناشی از آن مؤثر واقع می­شود. از گاوزبان به علت مدر بودن، در آغاز بیماری­های سرخک و مخملک، به منظور دفع مواد سمی از راه عروق و ادرار، استفاده بعمل می ­آورند. آنچه که مسلم است آن است که از گاوزبان نباید در درمان بیماری­های ذکر شده، اثری قاطع و سریع انتظار داشت. فقط شیره گیاه خاصیت تصفیه کننده خون با اثر قوی دارد.

در استعمال خارج، له شده برگ­های تازه گاوزبان اگر بر روی آبسه ­ها، اورام و سوختگی­ های بدن قرار گیرد و یا جوشانده گرم آن بر روی آبسه­ ها اثر داده شود، حالت تسکین درد و بهبودی ظاهر می­نماید. به علاوه در حمام های گیاهی دارویی و نیز در تهیه صابون و شامپو نیز به کار می رود.

گل گاوزبان و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که گل گاوزبان در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *