کندر ، خواص و فواید درمانی آن

کندر ، فواید و خواص درمانی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

کندر این گیاه خوراکی تلخ، در بالابردن هوش و تقویت عملکرد ذهن تاثیر به سزایی دارد. این یکی از خواص این گیاه تلخ می باشد. از دیگر خواص درمانی کندر می توان به درمان مشکلات معده،  درمان چاقی،  درمان زود انزالی،  ازبین بردن لکه های پوستی،  درمان تب،  درمان اسهال،  مشکلات سینه  و برخی موارد درمانی دیگر را برشمرد. در این مقاله با ما باشید تا با خواص این گیاه خوراکی آشنا شوید.

کندرخواص مواد غذایی و میوجات

 

تیره گیاه :   Burseraceae

نام انگلیسی گیاه :   Olibanum

نام فارسی گیاه :   کندر

خواص کندر

ویژگی های ظاهری کندر

درختی کوتاه خزان کننده به ارتفاع 2 تا 8 متر، با یک تا چندین تنه و ساقه، پوست با بافت کاغذی و به راحتی جداشونده می باشد. برگها مرکب شانه ای فرد و متقابل، گلها کوچک، سفید مایل به زرد، به حالت خوشه ای محوری، با گلبرگهای 5 تایی، پرچم ها 10 تایی و کاسه گل استکانی 5 دندانه ای است. میوه کپسو به طول یک سانتی متر می باشد.

در ادامه بخوانید:  درمان ترک های پوست با گیاهان دارویی

 

محل رویش کندر

در سراسر جهان باستان از مصر تا چین و از هندوستان تا رم، از رویشگاه واقعی آن در کشورهای عربی کسی صحبتی نکرده است. در حالی که در این مناطق ، روغن رزینی آن به علاوه سایر اندامهای درخت مانند ریشه، پوست، جوانه، گل و میوه آن مانند رزین و روغن فرار آن استفاده می شود و مصارف گوناگونی دارد. اما امروزه پراکندگی جهانی گیاه در عمان، یمن، جنوب شبه جزیره عربستان، با رویشگاه صخره ای و اغلب با خاکهای آهکی ذکر شده است.

خواص درمانی کندر

از این گیاه تلخ در درمان بیماریهای ریوی، درمان مشکلات معده، تسکین دردهای مفصلی، جلوگیری از خونریزی های شدید در دوره پریودی، درمان چاقی، درمان لاغری، درمان لکه های پوستی، حل مشکل زودانزالی و نیز نسخه های گیاهی داشتن سینه های زیبا استفاده می شود.

همچنین مصارف سنتی کندر بسیار متنوع است، از بیماریهای دندان تا بیماریهای پوستی، مشکلات تنفسی ، ناراحتی های گوارشی، درمان اسهال و تب کاربرد دارد. از پودر پوست آن به عنوان قابض و به عنوان روغن آرام بخش برای درمان تورم استفاده می کنند. نیز برای درمان ورم پستان در دوران شیردهی، انگم خشک شده یا تازه آن را در شیر بیمار جوشانده تا خمیر ضخیمی از آن تهیه کنند و روی بخش مبتلا قرار می دهند.

کندر و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که کندر در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *