کرم های مرطوب کننده گیاهی معرفی و طرز تهیه کرم های مرطوب کننده پوست

   کرم های مرطوب کننده پوست 

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

کرم های مرطوب کننده نقش مهمی در سلامت و زیبایی پوست به عهده دارند . از آنجایی که کرم های مرطوب کننده شیمیایی حاوی مواد مضر برای پوست هستند لذا در این مقاله با توجه به اهمیت طراوت و لطافت پوست، به معرفی کرم های مرطوب کننده گیاهی جهت لطافت بیشتر پوست و نیز کرمهای پاک کننده پوست از مواد آرایشی و آلودگی ها می پردازیم. با ما باشید.

کرم مرطوب کننده گیاهی

کرم های مرطوب کننده

این نوع کرم ها بهترین نوع برای پوست های خشک و یا پوست هایی است که رطوبت کم دارند زیرا با جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست، نرمی و لطافت آن را همواره حفظ می کنند. استفاده از این مرطوب کننده ها، بیشتر در سنین بالا که رطوبت پوست کم می شود، ضرورت پیدا می کند. ضمناً باید توجه داشت که مرطوبت کننده پوست های طبیعی را می توان برای پوست های خشک نیز بکاربرد ولی در هر حال بهتر است که برای پوست های خشک اولاً کرم مغذی تر بکار رود و ثانیاً استفاده از آن در هر دفعه به مقادیر زیادتر صورت گیرد. در اینجا به شرح مختصر نوعی از این کرم، برای پوست های خشک اکتفا می شود.

کرم مرطوب کننده برای پوست های خشک

این مرطوب کننده از 6 قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم، 6 قاشق غذاخوری روغن هویج (عصاره هویج در روغن)، 2 قاشق غذاخوری لانولین؛ 2 قاشق غذاخوری موم، 12 قاشق غذاخوری موم امولسیون کننده، 2 قاشق غذاخوری آب مقطر، یک قاشق چای خوری براکس و 4 قطره تنطور بنژوئن تهیه می شود. برای تهیه ابتدا روغن جوانه گندم، روغن هویج (عصاره در روغن)، لانولین و موم ها را به نسبتی که ذکر شد در بن ماری ذوب کنید.

سپس مخلوط آب مقطر و براکس را که گرمای مشابه داشته باشد، تدریجاً به آن بیفزائید و مرتباً هم بزنید. سپس تنظور بنژوئن را اضافه و هم بزنید. هنگامی که کرم براثر دور بودن از گرما، حالت نیم گرم پیدا کرد آنرا در یک ظرف دهانه دار وارد کرده و دهانه آنرا ببندید. کرم به دست آمده، اگر بخوبی و طبق دستور تهیه شده باشد، به خوبی نگهداری می شود فقط باید همواره توجه داشت که دهانه ظرف محتوی کرم؛ باز گذاشته نشود.

 در ادامه بخوانید :  ضدآفتاب و لوسیون های گیاهی

 

مرطوب کننده برای انواع پوست ها

برای تهیه این مرطوب کننده به ۲ قاشق غذاخوری ماست، یک ونیم قاشق چای خوری عسل، نصف لیموترش، یک سفیده تخم مرغ نیاز داریم. برای تهیه ابتدا آب لیموترش را گرفته، سپس سفیده تخم مرغ را آنقدر بزنید تا کاملا پف کند، حالا تمام این مواد را به خوبی مخلوط کنید و آنقدر هم بزنید که به شکل کرم در بیاید، سپس این کرم را به صورت و گردن تان بمالید و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد با آب ولرم صورت تان را بشویید.

مرطوب کننده پوست چرب

برای تهیه این مرطوب کننده به یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، یک قاشق چای خوری آبلیمو، یک سفیده تخم مرغ نیاز دارید. برای تهیه،ابتدا مواد را با هم مخلوط کنید و آنقدر هم بزنید تا کف کند. مخلوط را به صورت و گردن تان بمالید و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت را شستشو دهید.

کرم مرطوب کننده  روغن نارگیل و آلوئه ورا

برای درست کردن این کرم، روغن جامد نارگیل را با ژل آلوئه ورا  مخلوط کرده و به عنوان مرطوب کننده استفاده کنید.

کرم های پاک کننده

پوست را می توان با استفاده از لوسیون ها و کرم های پاک کننده که در حرارت گرمای بدن، در حالت مایع پیدا می کنند عاری از آلودگی ها کرد و سپس با بکار بردن یک تونر باقیمانده ذرات چربی آنها را برروی پوست، از بین برد.

کرم های پاک کننده برای پوست های طبیعی

 این نوع کرم ها که دارای اثر پاک کردن پوست از آلودگی های خارج اند، در صورتی بکار برده می شوند که نخواهید از آب و صابون استفاده کنید. از آنجایی که بعداز انجام این کار، همیشه قشر بسیار نازکی از مواد چرب برروی پوست باقی می ماند یک تونر را برای از بین بردن بقایای آنها، برروی پوست صورت بمالید.

از کرم های پاک کننده، یک نوع آن را که از 5 قسمت موم، به مقدار 1.1 قسمت موم امولسیون کننده، 4 قسمت روغن بادام، 6 قاشق غذاخوری گلاب، نصف قاشق چایخوری براکس و چند قطره اسانس گل سرخ تهیه می شود به طور خلاصه شرح می دهیم.

مخلوط گرم گلاب و براکس را در ظرف محتوی موم ها و روغن بادام که به روش بن ماری به حالت ذوب در آمده باشند، تدریجاً وارد می کنند و مرتباً با یک تیغه شیشه ای هم بزنید تا شروع به سرد شدن نماید. در این موقع که مخلوط، حالت کرم مانند پیدا کرد، اسانس گل سرخ را وارد کرده و بخوبی بهم بزنید و پس از آنکه کرم حاصل، گرمائی نزدیک به سرد شدن پیدا نمود، در ظرف دهانه داری وارد کرده و در جای سرد نگهداری کنید. کرم حاصل، نوع بسیار خوب کرم پاک کننده است و از آن برای پاک کردن پوست های طبیعی از آلودگی ها، می توان استفاده بعمل آورد.


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *