کرفس

 خواص و ویژگی های کرفس

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

کرفس گیاهی بسیار پرکاربرد و دارای خواص فراوان می باشد. قسمت مورد استفاده این گیاه، کلیه اندامها، مخصوصاً ریشه و برگ آن است. قسمتهای مختلف  گیاه کرفس دارای خواصی چون ضد سرطان بودن، مقوی معده، صفرابر، کاهش درد مفصل، آسم مرطوب ، ضعف های منشا عصبی، ضعف اعمال معده و دستگاه هضم و کاهش وزن می باشند.

 

تیره گیاه :  .Apium graveolens L

 نام انگلیسی گیاه :   Celery ، Wild celery

نام فارسی گیاه :  کرفس

خواص کرفس

ویژگی های کرفس

این گیاه دارای ریشه قائمی به طول 6 تا 7 سانتی متر و به قطر 1.5 سانتی متر است. از اطراف این ریشه، ریشه های جانبی متعدد و از قسمت انتهایی آن، ساقه های تو خالی، شیاردار و عاری از کرک خارج می شود. ظاهر ریشه اصلی گیاه، ناهموار و رنگ آن خاکستری قهوه ای است. برگهای آن دارای ظاهر شفاف، کمی ضخیم و مرکب از 3 تا 7 برگچه مثلث یا لوزی شکل، دندانه دار و معطر است. گلهایی کوچک، به رنگ سفید یا سفید مایل به سبز و میوه ای کوچک، بیضوی بدون بال و به رنگ قهوه ای با خطوط سفید دارد. بر اثر پرورش زیاد، موفق به ایجاد واریته های متعددی از این گیاه شده اند.

ریشه کرفس در برش عرضی دارای ظاهر اسفنجی است. در قسمت وسط آن، چوب سفید مایل به زرد دیده می شود. قسمت های سطحی یعنی ناحیه پوست ریشه آن، رنگ زرد حنائی دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه، کلیه اندامها، مخصوصاً ریشه و برگ آن است.

خواص درمانی کرفس

مدر، ضد سرطان، مقوی معده، ضد اسکوربوت، نیرودهنده، بادشکن، صفرابر و حتی تب بر است. از ریشه آن قرنهاست که در آب آوردن انساج و رفع بیماری نقرس، رماتیسم و حالات مربوط به زیادی اسیدواریک، کاهش درد مفصل، خیز عمومی بدن، سنگ کلیه، یرقان، نزله های ششی، آسم مرطوب ، ضعف های منشا عصبی، ضعف اعمال معده و دستگاه هضم، نفخ، بیماری های مثانه و آلبومینوری، کاهش فشار خون و کاهش وزن استفاده به عمل می آید و فقط درمواردی که التهاب و ورم کلیه در بین باشد، نباید آن را به مصرف رسانید.

شربت حاصل از جوشانده آن نیز اثر مفید در رفع سرفه دارد. برگ آن دارای مشخصات درمانی شبیه به ریشه است. مقدار زیاد شیره تازه برگ آن سابقاً برای رفع تب های نوبه به کار می رفته است ضمناً از قدیم الایام بین مردم چنین شهرت داشته که مصرف قسمت های مختلف گیاه تازه، ایجاد اختلالات عصبی می نماید. دارای اثر رفع پرخونی و چاقی است ولی اثر مقوی باء که برای آن ذکر گردیده، صحت ندارد.

در ادامه بخوانید:  دمنوشهای مفید قلب

 

محل رویش کرفس

گیاهی علفی، دو ساله دارای ساقه منشعب و به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر است. به حالت وحشی در زمینهای دارای نمک، کنار مردابها، آبهای نمک دار سواحل دریاها و چشمه های نمکی می روید. گاهی نیز در اراضی دارای آهک زیاد یافت می شود. پراکندگی آن بیشتر در اروپا، مخصوصاً سواحل مدیترانه، آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا و ایران (معمولاً در حاشیه مردابها) است.

در مازندران دره هراز در ارتفاعات 1000 متری، در گیلان نزدیک بندرانزلی، در جنوب ایران در سرباز، حاشیه جریان های آب، کوه تفتان در دره تامیندان می روید. همچنین در مشرق ایران در خراسان، 30 کیلومتری دره گز در ارتفاعات 600 متری. در مرکز ایران در تهران، کوه دماوند، آب گرم، در کاشان: قمصر، شاهرود، سرچشمه در 1400 متری، 15 کیلومتری جنوب احمد آباد، جنوب کوه پیغمبر در ارتفاعات 1050 متری می روید.

کرفس و درمان بیماریها

کرفس در درمان بسیاری از بیماریها همچون درمان آسم، درمان بیماریهای ریه، بیماریهای معده، بیماریهای سینه و بسیاری بیماریهای دیگر نقش به سزایی دارد.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *