انواع لوسیون های گیاهی برای پوست خشک و پوست چرب

  لوسیون ها و تونرهای گیاهی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

لوسیون های آرایشی و بهداشتی، به صورت مختلف محلول های زلال، شیری رنگ و یا کرم مانند اند و برحسب موادی که در خود دارند، به عنوان پاک کننده، تقویت کننده، لطیف کننده، رفع تحریکات پوست و غیره بکار می روند. در این مقاله به معرفی لوسیون های گیاهی برای پوست های خشک و نیز پوست چرب، معرفی تونرهای گیاهی و نیز ضدآفتاب گیاهی می پردازیم.

لوسیون ها و تونرهای گیاهی

لوسیون های گیاهی

در تهیه لوسیون های آرایشی و بهداشتی همواره باید مشخصات پوست در نظر گرفته شود. موادی نیز که مانند لانولین، موم زنبور عسل یا روغن های مختلف و غیره در ترکیب انها بکار می رود، عیناً شبیه ترکیبات کرم هاست. تفاوت کرم و لوسیون در این است که مقدار درصد مواد بکار رفته در آنها فرق می کند ضمناً تهیه لوسیون ها، سهل تر از کرم ها انجام می گیرد. لوسیون های آرایشی با آغشته کردن یک قطعه پنبه به آنها، به پوست صورت، گردن و غیره مالیده می شوند و سپس با بکاربردن یک تونر، بقایای ذرات چربی را از پوست پاک می نمایند.

از دم کرده ها و جوشانده های حاصل از اعضاء گیاهان، مخصوصاً گلهای آنها و یا آب میوه ها و سبزی ها نیز می توان به تناسب نوع پوست و صفاتی که این محلول ها دارا می باشند، به صورت لوسیون های ساده با مالیدن آنها برروی پوست یا کمپرس ، استفاده به عمل آورد. اینگونه لوسیون های ساده را می توان یک یا دو دفعه در روز بکاربرد و پس از خشک شدن آنها برروی پوست نیز، مدتی نسبتاً طولانی به همان حال باقی ماند و پس از پاک کردن، به شستن آن اقدام نمود.

لوسیون پاک کننده گل سرخ

این لوسیون از ترکیب 30 گرم موم زنبور عسل، 90 میلی لیتر روغن بادام، 60 میلی لیترگلاب و چند قطره اسانس گل سرخ ساخته می شود . این لوسیون با کرم پاک کننده گل سرخ تفاوت چشمگیری ندارد و به همین علت است که بعضی از کرم های روان، تحت نام لوسیون مورد استفاده قرار می گیرند.

لوسیون برای پوست های خشک

لوسیون پنیرک : گل و برگ پنیرک را در آبجوش وارد کرده به مدت نیم ساعت آن را به همان حال نگهدارید تا به خوبی دم کند. سپس آن را صاف کرده، محلول حاصل را به پوست بمالید. لعاب (موسیلاژ) فراوان پنیرک، اثر آرام کننده و نرم کننده در پوست های خشک دارد.

لوسیون هویج : آب هویج تازه تهیه شده را به پوست صورت بمالید. آب هویج و عصاره روغن حاصل از هویج رنده شده، دارای پرو ویتامین A ، اثر نرم کننده و جلوگیری کننده از تبخیر رطوبت پوست های خشک و پیدایش چین و چروک در آن است.

لوسیون انگور : دانه انگور رسیده را برروی پوست له نمائید و مایع آن را به تمام سطح پوست بمالید. با این عمل علاوه بر تأمین بهداشت و رطوبت مناسب، پوست حالت با طراوت پیدا می نماید.

 

لوسیون برای پوست های چرب

لوسیون پرتقال : آب پرتقال را به پوست صورت بمالید، این عمل، رطوبت کافی پوست های چرب را تأمین می کند . بعلاوه، به علت دارا بودن عناطر مفید و ویتامین های مختلف، در تقویت پوست های بی حالت نیز مؤثر واقع می شود.

لوسیون خیار : آب خیار محلول بسیار خوب برای تنگ کردن منافذ باز پوست های چرب (یعنی تقریباً بستن منافذ) است بعلاوه باعث تأمین رطوبت کافی برای پوست های چرب می شود. دارای اثر نرم کننده پوست و سفید کننده به نحو ملایم است. با مالید آب خیار به پوست صورت، طراوت و شادابی خاص برای آن حاصل می شود.

لوسیون نعناع : دم کرده 15 در هزار گل و برگ نعناع نیز اثر تنگ کننده منافذ بازپوست چرب و تقویت بافت پوست صورت را دارد.

لوسیون تمشک : آب تمشک که از فشردن میوه رسیده و تازه آن به دست آمده باشد، در تنگ کردن منافذ پوست های چرب و صاف و یکنواخت کردن آن، توصیه گردیده است.

 

تونر ها

تونرها، اختصاصاً اثر محرک جریان خون در عروق پوست دارند بدین معنی که با اثر دادن آنها، خون به سطح پوست متوجه می شود که نتیجه اش کمک به تغذیه پوست می باشد. تونرها، بعلاوه چربی اضافه پوست را کم می کنند و باعث تنگ شدن و فشرده شدن منافذ باز پوست می گردند.

تونرها را پس از استفاده از لوسیون ها و کرم های پاک کننده، به منظور از بین بردن ذرات چربی که برروی پوست باقی می ماند بکار می برند. طرز استفاده از تونر ها بدین نحو است که یک قطعه پنبه را به آنها آغشته می کنند و به پوست صورت می مالند. سرکه سیب که مقدار کافی از گیاه مورد نظر را با توجه به نوع پوست، مدتی در آن خیسانده و پس از صاف کردن، معادل شش بار رقیق کرده باشند، یکی از تونرهای خوب به حساب می آید.

 در ادامه بخوانید:  ماسک های گیاهی پوست

 

تونر آقطی سیاه برای پوست های خشک

مقدار 2 قاشق چایخوری از گلهای آقطی سیاه را در یک ظرف آبجوش (محتوی معادل 600 میلی لیتر) وارد کرده به حال خود دور از گرما بگذارید تا بخوبی دم بیاید. صاف شده آن، بهترین تونر برای پوست صورت است بعلاوه در از بین بردن لکه های کوچک پوست نیز کمک می کند. استفاده از این تونر، مدتها است که بین مردم جهان معمول می باشد.

تونر مریم گلی برای پوست های چرب

تونر مریم گلی نیز از انواع  بسیار خوب برای پوست های خیلی چرب است. این تونر، از 2 قاشق غذاخوری مریم گلی، 150 میلی لیتر آب،150 میلی لیتر سرکه سیب و یک تا 2 گرم زاج سفید تهیه می شود. برای این کار آب جوش را برروی قطعات مریم گلی در یک ظرف می ریزند و پس از آنکه بخوبی دم کشید آن را صاف می نمایند و سرکه سیب و زاج را به محلول صاف شده می افزایند. تونر مریم گلی،دارای اثر قابض نسبتاً قوی و خاصیت تنگ کننده منافذ پوست های چرب است و چون ضد عفونی کننده نیز می باشد، در رفع لکه های کوچک، اگر در پوست ظاهر شود کمک می نماید. مریم گلی در ایران پرورش می یابد.

ضدآفتاب گیاهی

 پیشنهاد 1:

مقداری از روغن دانه تمشک قرمز یا روغن سبوس گندم  یا روغن دانه سویا را با روغن نارگیل یا کره کاکائو مخلوط کرده و داخل یک بطری شیشه بریزید. سپس برای ضد آب شدن این ترکیب به آن مقداری موم اضافه کنید. هم چنین می توانید 5 تا 10 قطره از هر روغن گیاهی خاص و مفیدی که مورد علاقه تان است به این ترکیب اضافه نمایید سپس درب شیشه را بسته و آن را داخل ظرف پر از آب قرار دهید و ظرف را روی حرارت خیلی ملایم قرار دهید تا ترکیب داخل شیشه به آرامی گرم و کاملا ذوب و نرم شود. سپس شیشه را از داخل آب داغ خارج کرده و در دمای اتاق قرار دهید تا به تدریج خنک شود. از این ترکیب می توانید در طول فصل تابستان به عنوان یک ضد آفتاب کاملا طبیعی، مرغوب، سالم و بی خطر استفاده کنید.

پیشنهاد 2:

روزی 2 تا 3 لیوان چای سبز بنوشید. چای سبز ، رادیکالهای آزاد ایجاد شده در اثر متابولیسم  سلول ها و نور آفتاب را خنثی می کند. لذا میزان مرگ سلول های پوست به دلیل تابش آفتاب را کاهش می دهد.


 با خواص گیاهان موثر در تهیه ضدآفتاب و لوسیون های گیاهی بیشتر آشنا شوید

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *