ماسک های گیاهی

 ماسک های گیاهی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

ماسک ها، نوعی فراورده آرایشی و بهداشتی می باشند که اثر پاک کنندگی پوست و حالت نرم و خمیری دارند. در انقباض و بستن منافذ باز پوست، تغذیه و ایجاد طراوات آن مؤثر واقع می شوند. بعلاوه، ضمن جذب چربی اضافی پوست و تأمین رطوبت کافی برای آن، سلول های مرده سطح پوست و مواد زائد را از بین می برند.

استفاده از ماسک گهگاه (یک بار در هفته) ضرورت دارد زیرا سلول های مرده اپیدرم با شستشوی ساده با آب و صابون ممکن است از بین نروند و نتیجه آنکه پوست تدریجاً رنگ پریده و حالت کم طراوت پیدا کند. از ماسک ها، برحسب ترکیبی که دارند می توان برای از بین بردن قشر ضخیمی که پنبه مانند در ناحیه پاشنه پا، آرنج، زانو و غیره ایجاد می شود استفاده کرد زیرا باعث نرم کردن و از بین بردن تدریجی آنها می گردند.

 

ماسک های گیاهی

تهیه انواع ماسک برای پوستهای مختلف

در تهیه ماسک ها مانند ماسک صورت همواره باید توجه داشت که مواد بکار رفته، فاقد ترکیبات شدید التاثیر، مضر و یا سمی برای سلول های پوست باشند. بعلاوه به سهولت حالت نرم و خمیری پیدا کنند و پس از بکار بردن نیز بدون ایجاد ناراحتی از آن جدا شوند و بعد از پاک کردن از پوست نیز به خوبی با آب شسته شوند بطوری که باقیمانده ای از خود برروی پوست باقی نگذارند.

باید همواره در نظر داشت که قبل از بکاربردن ماسک، پوست را بخوبی تمیز کرد و سطح آن را کمی مرطوب نمود و سپس خمیرماسک را برروی آن اثر داد. باید قبول کرد که فراورده های بهداشتی و آرایشی منشاء گیاهی، بی زیان ترین و مفید ترین آنها به حساب می آیند و چون تهیه بعضی از آنها حتی در منازل، امکان پذیر است می توان از آنها برای تأمین بهداشت پوست استفاده به عمل آورد.

پوست را با توجه به ظاهر آن از خارج، به صورت مختلف تقسیم بندی می کنند که ساده ترین آن، تقسیم پوست به انواع پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط، پوست پیرنما و پوست طبیعی است.

ماسک های ساده برای پوست چرب

پوست های چرب به علت فعالیت زیاد غدد سباسه، آلوده به یک قشر نازک از ماده روغنی به نظر می رسند. این نوع پوست، ضخامت زیاد، حالت شفاف و براق، غالباً منافذ باز و برجستگی های کوچک منتهی به رأس سیاه رنگ دارند. بعلاوه به نظر، رنگ پریده و بی حالت می آیند ولی یک امتیاز عمده دارند و آن طولانی بودن عمر آنها است زیرا کمتر از پوست های خشک، چین و چروک پیدا می کنند. در عوض، آلودگی های محط خارج را به سهولت مانند آهن ربا، بخود جذب می کنند. از این جهت است که باید روزانه 2 یا 3 دفعه با صابون های کم چربی شسته شوند زیرا با استفاده از صابون های پرچربی و یا دارای بوردوکاکائو، قشر نازکی از چربی برروی پوست باقی می ماند.

پوست های چرب، نیاز به پاک نگهداشتن و استفاده از تقویت کننده ها دارند و مشروط برآنکه این مواد دارای اثر قابض قوی نباشند. ضمناً به خلاف عقیده عمومی، نباید برای این منظور، از محلول های الکل دار که ضمن انقباض پوست صورت و جذب آب آن، باعث ایجاد لکه های خشک می شوند و بافت پوست را تدریجاً خشن می سازند، استفاده به عمل آید.

برای ترمیم منافذ پوست های چرب، می توان از محلول های رقیق گیاهی در سرکه، استفاده کرد . نباید فراموش نمود که پوست را با نوعی کرم مرطوب کننده ملایم و کم چربی، مرطوب نگهداشت و آن را به ضخامت نسبتاً کافی برروی پوست که هنوز حالت مرطوب دارد باقی گذاشت. استفاده از ماسک هایی که باعث از بین رفتن پوسته و بقایای سلولی می شوند برای اینگونه پوست ها اهمیت فوق العاده دارد. زیرا نه تنها به پاک کردن منافذ مسدود شده پوست کمک می کنند بلکه بقایای سلول های مرده را نیز که باعث می گردد پوست، ظاهر ضخیم و چرم مانند پیدا کند از بین می برند. پیدایش دانه های غرور جوانی که در آغاز بلوغ ظاهر می شود، در پوست های چرب بیشتر از پوست های خشک است.

معرفی ماسک های مناسب پوست چرب:

ماسک 1: 

قسمت داخلی کدو تنبل رسیده را که حالت نرم دارد، بخوبی له کنید و به صورت قشری برروی پوست صورت جای دهید. با تأثیری که میوه این گیاه برروی پوست صورت می نماید، ترشحات غدد چربی حالت طبیعی پیدا می کند.

ماسک 2:

یک مشت سرشاخه گلدار و برگ بو مادران را در نیم لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و بعداً آن را از گرما دوره کرده به حال خود بگذارید تا به مدت 15 تا 20 دقیقه دم کند. سپس آن را صاف نمائید و به محلول حاصل، معادل 2 قاشق غذاخوری خاک رس تمیز و عاری از آلودگی بیفزائید به حدی که حالت نیمه خمیری پیدا کند. خمیر حاصل را بعد از سردن شدن به صورت قشری برروی پوست صورت و گردن بگسترانید و پس از 15 دقیقه آن را به خوبی پاک کرده و با آب فراوان بشوئید.

ماسک 3:

سفیده تخم مرغ به پوست های چرب، حالت طبیعی می دهد. بهتر است سفید یک تخم مرغ را در مقدار کافی آب لیموی تازه وارد کرده و بخوبی بهم بزنید سپس به مقدار بسیار کم، روغن بادام شیرین به آن بیفزایید و پس از آنکه مخلوط مذکور حالت یکنواخت پیدا کرد، برروی پوست صورت اثر دهید.

ماسک 4:

یک قاشق سدر را به 4 قاشق غذاخوری ماست اضافه نموده خوب مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه روی پوست صورت بمالید و سپس خیلی ملایم با آب آبکشی نمایید. می توانید چند قطره آب لیموی تازه را نیز به ماسک اضافه و سپس استفاده نمائید.این ماسک در لطافت و روشن کردن پوست تاثیر بسزایی دارد.

ماسک 5:

بنتونیت (نوعی خاک رس)  22 گرم، آب مقطر 172 گرم، اکسیدتیتان 7 گرم، مانتول 0.002 گرم، الکل 0.5 گرم، عصاره گریپ فروت 6 گرم، مقداری ماده نگهدارنده. این مواد را باهم ترکیب نموده و هفته ای یکبار به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی پوست قرار داده و سپس به آرامی آبکشی می نمایید.

ماسک های ساده برای پوست خشک

پوست خشک در لمس کردن، کم ضخامت و نازک و لطیف حس می شود بعلاوه در بعضی مواقع نیز هیچ منفذی در سطح آن نمی توان مشاهده کرد. ظاهر خشک و حالت کشیده برروی استخوانها، پس از شسته شدن دارد بعلاوه مستعد پیدا کردن چین های نازک به تعداد زیاد در ناحیه اطراف چشم است. اگر در بهداشت آن سهل انگاری بعمل آید، چین ها عمیق تر می شود و ضمناً لکه هایی ممکن است در سطح آن بوجود آید که در آنها، عروق نازک نخ مانند رویت شود.

پوست خشک را می توان با صابون و آب شست مشروط برآنکه صابون از نوع خوب گلیسرین ویا صابونی باشد که با روغن زیتون خالص ساخته شده باشد و اطمینان از خلوص مواد بکار رفته در صابون باشد. نوع خیلی لطیف این نوع پوست را بهتر است با محلول های شستشو که آرد جو دو سردارد شستشو داد. ضمناً توصیه می شود که از بکاربردن هر نوع محلول شستشوی الکل دار اجتناب کرد و با محلول های رقیق گیاهی این عمل را انجام داد. از شرایط تأمین بهداشت و سلامت این نوع پوست آن است که مرطوب نگهداشته شود و از مصرف کرم هایی که روغن زیاد دارند خودداری گردد زیرا این نوع کرم ها، از ترشح مواد چربی، که پوست در حالت عادی ترشح می کند، جلوگیری بعمل می آورند.

معرفی ماسک های مناسب برای پوست خشک :

ماسک 1:

هلو رسیده را از وسط دو نصف نموده، پس از خارج کردن هسته، قسمت گوشتی و نرم آن را از پوست جدا کنید و بعد از له کردن، به صورت قشری نسبتاً ضخیم برروی پوست صورت پهن نمائید. این عمل در تغذیه و بالا بردن رطوبت غیرکافی پوست های خشک وطبیعی موثر واقع می شود.

ماسک 2:

2 قاشق سوپخوری عسل را با یک زده تخم مرغ، به خوبی مخلوط کرده به حالت یکنواخت در آورید سپس آن را برروی پوست صورت و گردن بگسترانید. بعد از نیم ساعت آن را بخوبی پاک کنید و پوست را با آب فراوان شستشو دهید.

ماسک 3:

زرده تخم مرغ را در آب هویج وارد کرده بهم بزنید و پس از آن که مخلوط، حالت یکنواخت پیدا کرد آن را برروی پوست صورت و ناحیه گردن بگسترانید.

ماسک 4:

یک قاشق سدر ( پودر شده) را به 4 قاشق غذاخوری ماست اضافه نموده خوب مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه روی پوست صورت بمالید و سپس خیلی ملایم با آب آبکشی نمایید. این ماسک در لطافت و روشن کردن پوست نیز تاثیر بسزایی دارد.

 در ادامه بخوانید:  حمام های گیاهی

 

پوست های پیرنما

این نوع پوست، ظاهر فرسوده و پیرنما دارد و چون حتی افراد غیر مسن نیز ممکن است دارای آن باشند، چه بسا که سهل انگاری در تأمین بهداشت پوست، ممکن است موجبات آنرا فراهم آورده باشد. پوست پیرنما دارای حالت افتاده، معمولاً نازک، گاهی با منافذ باز و بسیار حساس است و ممکن است جلوه خمیر مانند داشته باشد. ترمیم بافت آن، مراقبت خاص لازم دارد. روغن ماهی و اغذیه گیاهی خام سرشار از مواد پروتئینی، در درمان آن اثر شگفت انگیز ظاهر می کنند.

پوست اینگونه افراد باید با روغن های دارای پرو ویتامین A مخلوط با عسل مالش داده شود و همواره دقت بعمل آید که انجام این عمل طوری صورت گیرد که پوست به علت نازک بودن، پوسته پوسته نشود. اینگونه پوست را می توان با آب لیموی تازه محلول در نوعی شراب گیاهی، ماست رقیق (دوغ) و آب مقطر بهار نارنج، ترمیم و تلطیف کرد که همه آنها در رفع پریدگی رنگ آن نیز کمک می کنند.

پوست های طبیعی

پوست طبیعی، نوع ایده آل پوست به حساب می آید زیرا پوستی بدون لکه، قابل انعطاف و نرم در موقع لمس کردن است . بعلاوه نوعی شفافیت درونی دارد که بدان، ظاهر با درخشش خاص می دهد. افرادی که چنین پوستی دارند باید در سالم نگهداشتن آن، مواظبت های لازم بعمل آورند. اگر صبح هنگام برخاستن از رختخواب، پارچه نظیفی را برای پاک کردن پوست، با کمی فشار، برروی آن بکشید و اگر پارچه پس از انجام این عمل، مانند قبل از استعمال؛ پاک و تمیز باقی بماند، پوست شما احتمالاً از نوع طبیعی خواهد بود. ضمناً اگر پس از شستن صورت با آب و صابون، هیچگونه حالت سفتی در پوست احساس ننمودید پوست شما از نوع طبیعی می باشد.

کسانی که پوست طبیعی دارند باید روزانه 2 بار آنرا با صابون زیتون خالص شستشو دهند. بعلاوه با لوسیون ملایم که از گل گیاهان مناسب تهیه شده است پوست را تقویت کنند و مرطوب کننده بکار ببرند زیرا بطوریکه میدانیم مرطوب نگهداشتن، باعث بقاء آن برای مدتی طولانی خواهد بود. اگر پوست شما اندک اندک شروع به کدر شدن نمود، می توانید به کاربردن نوعی ماسک صورت که اثر از بین برنده بقایای سلولی را داشته باشد، این ذرات را از بین ببرید تا پوست بسیار خوب شما همواره درخشندگی باطنی خود را حفظ کند.

پوست های مختلط

پوست های مختلط معمولاً مشخصات توام دو نوع پوست خشک و چرب را دارند. تأمین سلامت اینگونه پوست ها بسیار مشکل است زیرا به مراقبت های هر دو نوع پوست مذکور نیازمندند. در اینگونه پوست، گونه ها، اطراف چشم، احتمالاً طرفین دهان و گردن، حالت خشک ولی قسمت وسط صورت یعنی پیشانی، اطراف بینی و چانه، حالت چرب دارند و آمادگی برای منافذ باز و برجستگی های کوچک منتهی به رأس سیاه را پیدا می کنند.

متأسفانه این نوع پوست عمومیت نسبتاً زیاد دارد و برای تأمین سلامت پوست، استفاده از پاک کننده ها، تقویت کننده ها و کرم های مرطوب کننده، در قسمت های خشک و چرب پوست باید به دو صورت منطبق با نوع پوست آن ناحیه از صورت باشد. بدیهی است مردها که ریش خود را با تیغ می تراشند  بیشتر دارای این نوع پوست می باشند.

ماسک های جلوگیری از چین و چروک پوست صورت و رفع آن

ماسک 1:

مغز دانه های رسیده خربزه، خیار و کدو تنبل را (به مقدار مساوی از هر یک) با هم مخلوط کرده پس از له نمودن، در مقداری شیر تازه به صورت خمیر مانند در آورید. سپس آن را برروی پوست صورت که قبلاً به خوبی پاک و تمیز نموده اید، اثر دهید و در حدود نیم ساعت به همان حال بمانید و سپس آن را از پوست صورت پاک کرده با آب فراوان شستشو دهید. این عمل از پیدایش چین و چروک جلوگیری به عمل آورده باعث از بین رفتن چین های ریز می شود بعلاوه پوست صورت، طراوت و شادابی پیدا می کند.

ماسک 2:

آووکادو، میوه گیاهی در ایران نیز می توان بدان دسترسی پیدا کرد. آووکا، سرشار از لسیتین، لیپیدهای مفید و قابل جذب و ویتامین های مختلف است. قرار دادن له شده میوه رسیده مذکور برروی پوست، از پیدایش چین و چروک جلوگیری به عمل می آورد.

ماسک 3:

لوسیون و کرم گل همیشه بهار اثر رفع چین و چروک ، آکنه و التهاب های ساده پوست صورت را دارند.

ماسک 4:

کرم کالاندولا یا پماد آن، اگر با مواد اولیه خالص تهیه شود، اثر آن در رفع چین و چروک صورت و تأمین لطافت پوست شگفت انگیز است.


 با خواص گیاهان موثر در تهیه ماسک های گیاهی بیشتر آشنا شوید

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *