فواید و خواص ریحان

ریحان، فواید و خواص درمانی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

ریحان گیاهی است که با طعم و عطر خود به صورت خام یا همراه با غذا و یا به صورت ادویه درون غذا استفاده فراوان میشود. این گیاه بسیار مفید بوده و در درمان بسیاری از بیماریها همچون درمان سردرد، تقویت دستگاه گوارش و کمک به هضم بهتر، ازدیاد ترشحات شیر، درمان بی خوابی و بسیاری موارد دیگر مفید واقع می شود. این گیاه همچنین مدر بوده و نیز نیرو دهنده و مقوی می باشد. با ما باشید تا با خواص ظاهری، خواص درمانی و محل رویش و سایر ویژگی های ریحان آشنا شوید.

 

تیره گیاه :   .Ocimum  Basilicum L

نام انگلیسی گیاه :    Basil

نام فارسی گیاه :   ریحان

ریحان

ویژگی های ظاهری ریحان

گیاهی است علفی، یکساله، معطر، دارای ساقه منشعب از قاعده و به ارتفاع 15 تا 45 سانتیمتر که امروزه در غالب نواحی پرورش می­ یابد. برگ­هائی متقابل، بیضوی نوک تیز با کناره ­های دندانه ­دار و گلهائی معطر به رنگ­های سفید، گلی و گاهی بنفش و مجتمع به صورت دسته­ های 4 تا 6 تائی در طول قسمت انتهایی ساقه دارد.

برگ­ها و سرشاخه­ های جوان آن به مصرف تغذیه می­رسد ولی اگر منظور، اسانس­گیری از آن باشد، باید کلیه قسمت­های گیاه تازه را مورد استفاده قرار داد. برای مصارف درمانی، برگ و سرشاخه­ های گلدار به کار می­رود. از هر 600 تا 1200 کیلوگرم ریحان، معادل یک کیلوگرم اسانس به دست می ­آید. اسانس ریحان که به اسانس بازیلیک Essence de Basilic موسوم است، مصارف مختلف درمانی دارد.

در ادامه بخوانید:  درمان ترک پوست با گیاهان دارویی

 

محل رویش ریحان

در تاریخچه این گیاه چنین ذکر گردیده که ریحان بومی ایران، افغانستان و سند است . از قدیم الایام آن را در مصر پرورش می­داده ­اند بعداً یونانیان و سپس رومی­ها، پی به وجود آن بردند. گیاه­ شناسان مغرب زمین، ریحان را می­شناخته ­اند. امروزه نه تنها ریحان در هر دو نیمکره پرورش می­یابد بلکه در غالب نواحی مردابی که پشه و حشرات فراوان دارد، گلدان آن در دهانه پنجره منازل، جهت دفع حشرات گذاشته می­شود.

ریحان در نواحی مختلف ایران کاشته می­شود. به ویژه در شمال غربی ایران، آذربایجان، تبریز، میناب، خواف خراسان و اطراف تهران دیده می شود. بعلاوه به حالت نیمه وحشی نیز در نواحی مذکور دیده شده است.

خواص درمانی ریحان

برگ ریحان جهت معطر ساختن اغذیه به کار می­رود بعلاوه به حالت خام مصرف می­گردد. دم کرده 20 تا 50 در هزار آن، اثر ضدتشنج، نیرو دهنده، مقوی و مدر دارد. مصرف آن برای رفع سردردهای یک طرفه، سردردهای عصبی، تقویت عمل دستگاه هضم، از بین بردن نفخ، درمان بیماریهای دهان و دندان،بیماریهای لثه، سرگیجه، دل پیچه­ ها، سرفه، آنژین و سیاه سرفه توصیه شده است.ریحان اثر زیاد کننده ترشحات شیر دارد و از این نظر، از قدیم الایام مورد استفاده قرار می­گرفته است.

جوشانده­ های غلیظ ریحان جهت رفع آفت، به صورت حمام دهان مصرف دارد. دانه ریحان لعاب فراوان دارد و چون نرم کننده است در رفع ورم کلیه و ترشحات زنانگی (ترشحات مهبلی) مورد استفاده قرار می­گیرد. کلیه قسمت­های گیاه را یک داروی مؤثر جهت رفع التهاب­ های دستگاه مجاری ادرار استفاده می شود. اسانس ریحان به مقدار 5 تا 6 قطره بر روی یک حب قند، اثر قاطع در رفع تشنجات معده و سردردهای منشاء ضعف عمل دستگاه هضم دارد.

برخی نسخه های درمانی ریحان

  • برگ­های له شده گیاه اگر به مدت چند ساعت در گلاب خیسانده شود و سپس خیسانده حاصل را به صورت ضماد، بر روی محل خراش و ترک پستان اثر دهند، در درمان آن و التیام خراش، مؤثر واقع می­شود.
  •  اگر تعداد 6 تا 10 عدد برگ تازه ریحان را در یک فنجان آبجوش وارد کرده به حال خود بگذارند تا دم کند و سپس آن را با عسل شیرین نمایند و محلول حاصل را هنگام شب بعد از غذا مصرف نمایند، اثر رفع بیخوابی ظاهر می­کند زیرا ریحان اثر مسکن عصبی دارد و در ایجاد خواب آرام مؤثر واقع می شود.
  •  دم کرده برگ گیاه و آویشن را اگر با عسل شیرین کنند، محلولی به غلظت شربت رقیق به دست می ­آید که مصرف مقدار 3 تا 4 قاشق قهوه خوری از آن در روز، موجب رفع بی­خوابی می­شود.
  •  تعداد 2 ساقه برگدار گیاه و یا دو گیاه کامل را به خوبی شسته، در یک لیتر آب بجوشانید به طوری­که حجم مایع به سه چهارم تقلیل یابد سپس به آن قند افزوده تا به غلظت شربت رقیق درآید. شربت حاصل اثر مسکن در بیماری برونشیت ظاهر می­کند. مقدار مصرف آن، 3 قاشق سوپخوری در هنگام روز است.
  •  برگ تازه گیاه را اگر بر روی محل گزش حشرات و زنبور مالش دهند، در رفع ناراحتی ­های آن­، اثر مسکن ظاهر می­ کند.

ریحان و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که ریحان در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *