درمان گیاهی سردرد

 درمان سردرد با گیاهان دارویی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

برخی بیماریها با وجود آنکه ممکن است نادیده گرفته شوند و به آنها بها داده نشود می توانند زندگی روزمره فرد را مختل نمایند. یکی از این بیماریها، سردرد می باشد. در این مقاله به بررسی انواع سردرد از قبیل سردرد پس از خواب، سردرد ناشی از خستگی، سردرد ناشی از ضعف بدن، سردردهای عصبی، سردرد مزمن و انواع دیگری از سردرد و راههای درمان گیاهی سردرد می پردازیم.

درمان گیاهی سردرد

 سردرد پس از خواب

در صورتی که هنگام بیدار شدن سردرد می گیرید، باید ابتدا تشخیص داده شود که از چهار خلط اربعه کدام یک غلبه کرده است. پس از مشخص شدن به درمان و تنظیم اخلاط بپردازید. پس از تنظیم اخلاط، خاکستر چوب سوخته درخت انجیر را با سرکه خمیر کنید و بر سر بگذارید. چند شب این عمل را تکرار کنید.

نسخه های درمان

پیشنهاد 1:

اگر در اثر خستگی و فشار کار، سردرد ایجاد شود، بهترین درمان خوابیدن و استراحت کردن است. ولی اگر امکان خواب کامل و استراحت مطلق را ندارید و در حین انجام کار روزانه احساس سردرد کردید، بهتر است پس از هر ساعت کاری حدود 10 الی 15 دقیقه چشم های خود را بسته و با هیچ کس صحبت نکنید و به طور کامل آرام و ساکت بنشینید و بعد دو دست را از ران ها به سمت زانوی خود بکشید. بعد قدری پیشانی و سر و گوش خود را مالش دهید و در حین این اعمال، نفس های عمیق بکشید. چون اگر ریه با تنفس عمیق از هوای تازه پر شود سردرد مرتفع خواهد شد.

پیشنهاد 2:

هنگام سردرد انگشت سبابه خود را با آب معمولی خیس کرده و پشت گوش های خود را تر کنید. بعد گوش ها را ماساژ دهید سردرد مرتفع خواهد شد.ضمنا می توانید به اندازه یک قاشق سوپ خوری گل بابونه را در یک لیوان آب جوش دم کنید. بعد آب آن را صاف و شیرین کرده میل نمایید.

پیشنهاد 3:

یک قاشق شربت خوری قهوه دم کنید، بعد با شکر شیرین کرده میل کنید.

پیشنهاد 4:

یک فنجان کاکائوی حل شده در آب یا کاکائوی مخلوط شده با شیر را شیرین نموده و بنوشید.

پیشنهاد 5:

عرق بیدمشک را با گلاب ترکیب کرده و سپس به آن شربت آبلیمو اضافه کنید این ترکیب سردرد شما را تسکین  میدهد.

پیشنهاد 6:

استشمام دود اسپند به طور چشمگیری سردرد میگرن را کاهش میدهد و باعث فروکش کردن درد می‌شود. همچنین برای رفع سرماخوردگی و کاهش التهاب سینوس‌ها نیز مفید است.

درمان گیاهی سردرد عصبی

پیشنهاد 1:

در صورتی که نوع سردرد عصبی باشد 15 گرم سوسنبر خشک را در یک لیتر آب جوش دم کنید. آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و هر روز صبح، قبل از ظهر، عصر و شب هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

پیشنهاد 2:

روزی دوبار یک قاشق سوپخوری گل خشک بابونه را در 100 گرم آب جوش، یک ساعت دم کنید بعد با فشار، آب آن را صاف  و با عسل شیرین کرده و میل کنید.

ضمن مصرف داروهای بالا میتوانید ضماد پیاز رنده شده را روی پیشانی بگذارید و یا برش های لیمو را به صورت کمپرس به کار برید.

 در ادامه بخوانید:  درمان افسردگی با گیاهان دارویی

 

 درمان سردرد کهنه و مزمن

در این حالت باید از مصرف دخانیات، مشروبات الکلی، گرد و غبار، دود و مکان های پرسر و صدا پرهیز کنید.

پیشنهاد 1:

به مقدار 50  گرم پودر عصاره شیرین بیان را با 50 گرم بادیان ساییده شده مخلوط کرده و آن را به 30 قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را در 3 نوبت به صورت کفلمه مصرف کنید. این نسخه مخصوص زنان است.

پیشنهاد 2:

زعفران نیم مثقال، 5 گرم زرآوند، 5 گرم قسط شیرین، 5 گرم مرمکی، 10 گرم اذخرمکی، 10 گرم دارچین، 10 گرم ریوند چینی، 20 گرم انیسون، 30 گرم تخم کرفس، همه را نرم بسایید. بعد با 250 گرم عسل مخلوط کرده و قبل از هر غذا یک قاشق شربت خوری از آن را میل نمایید.

علائم سردرد ناشی از عفونت

  • در این حالت سنگینی سر شدت بیشتری خواهد داشت
  • در زانوها درد ایجاد می شود
  • دانه های قرمز رنگی روی پوست هویدا می گردد
  • زبان و دهان بسیار خشک می شود
  • چشم ها برافروخته شده  که در این حالت تب نیز به اعلا درجه خواهد رسید

درمان سردرد ناشی از عفونت

باید اول بیمار تنقیه شود و بعد باید خلط غالب را برطرف نمود. بهتر است با ماش، جو، گشنیز، کدو، اسفناج، گوشت مرغ، سوپ تهیه کرده و بخورید. مقداری ریشه کرچک و زنیان را با هم کوبیده و خمیر کرده بر سر ضماد کنید. گاهی عرق کاسنی  یا عرق بید یا عرق بیدمشک یا عرق گل گاوزبان یا گلاب را هر بار یک فنجان بنوشید و گل قند هم بخورید.

 در ادامه بخوانید:  درمان اضطراب با گیاهان دارویی

 

سردرد جلوی سر

سردرد جلوی سر سه عامل می تواند داشته باشد. در اثر تنبلی کبد و کلیه، در اثر سرماخوردگی، در اثر رطوبت و غلبه بلغم و سرد شدن معده باشد.

پیشنهاد 1:

هر روز 10 گرم  تخم گشنیز و 10 گرم تاجریزی را بجوشانید. آب آن را صاف کرده، با شکر شیرین ساخته و میل نمایید. این عمل را هر صبح و شب تکرار کنید.

پیشنهاد 2:

تخم خبازی و تاجریزی را مخلوط کرده و در آتش بریزید تا بسوزد و دود آن را استنشاق کنید. بعد سر را با شال یا کلاه یا وسیله گرم کننده دیگری بپیچید.

پیشنهاد 3:

ابتدا قدری نمک طعام را با آب خمیر کرده و در گودی کف دو دست و دو پا بگذارید. اگر مختصری آثار بهبودی حاصل شد مقداری سیاه دانه کوبیده را با عسل مخلوط کرده و بخورید و به عنوان نهار همان روز آش گل سرخ میل کنید.

 درمان درد شقیقه

پیشنهاد 1:

پوست نارنج را بسایید و با کمی سرکه خمیر کرده بر پیشانی و شقیقه ضماد بگذارید.

پیشنهاد 2:

آب پیاز قرمز را بگیرید و در دو سوراخ بینی بچکانید.

پیشنهاد 3:

آب شوید پخته را با نمک مخلوط کرده و در حمام بر سر بمالید. مدتی صبر کرده بعد دوش بگیرید.

پیشنهاد 4:

زعفران را نرم بسایید، با کمی گلاب مخلوط کرده و گهگاه بر موضع درد بمالید.

درمان سردرد

 درمان سردرد از مشروبات الکلی

پیشنهاد 1:

می توانید سکنجبین یا آب لیمو یا جوشانده شوید بخورند تا استفراغ کرده و معده از مسمومیت الکل پاک شود.

پیشنهاد 2:

اگر سرد مزاج هستید  شربت سیب یا کمپوت سیب یا شربت انار یا شربت صندل بنوشید.

پیشنهاد 3:

اگر مزاجتان بسیار گرم است شیره خرفه یا چهار عرق سرد یا عرق شاه تره یا عرق بید یا عرق کاسنی یا عرق بیدمشک یا عرق تمشک بنوشند و با مخلوط سرکه، گلاب و روغن گل سر را بشویند بعد روغن سوسن یا روغن بابونه نیم گرم شده را بر سر بمالند.

سردرد از ضعف دماغی

علائم این سردرد شامل کدورت حواس، ظهور آفت در اعمال و رفتار دماغی، اختلال در تخیل و افکار، وجود هیجان و ناآرامی، پیدایش سردرد به هنگام تحریک و تهیج مانند شنیدن صداهای بلند یا بوییدن بوهای مختلف و … می باشد.

پیشنهاد 1:

گوشت پرندگان را با نخود، کمی زعفران و کمی دارچین بپزید و موقع برداشتن از روی آتشمقداری گلاب در آن بریزید و بخورید. همچنین از کمپوت میوه ها و شربت صندل استفاده کنید. بوییدن سیب سرخ و یا عنبر و یا گلاب هم موثر خواهد بود. مالیدن مخلوط  روغن گل و گلاب و سرکه بر سر نیز مفید است.

پیشنهاد 2:

به مقدار 10 گرم تخم خشخاش، 10 گرم تخم شاه دانه، 20 گرم گل محمدی، 100 گرم مغز بادام خام، 500 گرم نبات، همه را بسیار نرم بسایید و بعد از هر غذای روزانه، یک قاشق غذاخوری از آن را در دهان بریزید و بخورید.

در ادامه بخوانید: درمان چاقی با گیاهان دارویی

 

درمان سردرد از ضعف بدن

پیشنهاد 1:

اگر سردرد از ضعف بدن و بی قوه گی بدن باشد می توانید در هنگام پختن نان، شنبلیله خشک و سیاه دانه را فراوان روی نان بپاشید و بخورید.

پیشنهاد 2:

رنگ برگ، روناس نرم و گل محمدی ساییده شده را مخلوط کنید و شب هنگام خواب با گلاب خمیر کرده و بر سر بمالید و صبح بشویید. پس از خشک کردن سر، پوست سر را با روغن زیتون مالش دهید.

پیشنهاد 3:

مورد نرم، آرد نخود و زرده تخم مرغ و کمی عسل را مخلوط کرده، شب هنگام خواب بر پوست سر بمالید، سر را پیچیده و صبح در حمام بشویید.

پیشنهاد 4:

مقداری نشاسته گندم را با آب خمیر کرده و شب بر پیشانی بسته و بخوابید.

پیشنهاد 5: 

مقداری گندم را بو دهید و تا گرم است با کمی نمک مخلوط و در کیسه ای ریخته و روی قسمت وسط سر قرار دهید و پس از سرد شدن بردارید و این کار را چند بار تکرار کنید.

درد و سنگینی در پیشانی

در طرفین پیشانی حفره هایی وجود دارد که گاه ممکن است در اثر سرمای شدید ایجاد عفونت کند و در اثر عفونت در حفره ها، فرد دچار درد پیشانی شود. در صورتی که در اثر سرمای شدید، داخل حفره ها را عفونت گرفته باشد باید به وسیله بخور با آب جوش، آن را از داخل گرم کرده، بعد مقداری اکلیل کوهی را نرم بسایید و با قهوه ساییده شده مخلوط و با کمی آب گرم آن ها را تر کرده و بر پیشانی بمالید. بعد پارچه یا حوله یا شالی را گرم کرده و بر پیشانی ببندید و کلاهی نیز بر سر بگذارید. با گرم شدن موضع، گردش خون به آسانی صورت می گیرد و به مرور عفونت برطرف شده و حفره های پیشانی باز می گردد و تنفس نیز بهتر انجام می شود.

پیشنهاد 1:

گل ختمی و کوکنار را به نسبت مساوی نیم کوب کرده و آنقدر بجوشانید تا آب آن تمام شود و تفاله ی آن را روی پیشانی ضماد کرده و پیشانی را با پارچه یا حوله یا شال گرم ببندید.

پیشنهاد 2:

ابتدا با آب جوش بخور دهید بعد کمی انفیه استنشاق کنید تا به واسطه عطسه ، عفونت داخل حفره ها خارج گردد.

پیشنهاد 3:

روغن بنفشه بادام در بینی بچکانید.

پیشنهاد 4:

برگ سداب را بسیار نرم بسایید بعد در کمی سرکه مخلوط کرده و در بینی بچکانید.

سردرد با بی حالی شدید

برای تسکین این دسته سردرد شیر زن را بر سر بمالید.


با خواص گیاهان موثر در درمان سردرد بیشتر آشنا شوید

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *