علایم روماتیسم و درمان روماتیسم با گیاهان دارویی

 درمان روماتیسم با گیاهان دارویی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

اکثر مردم تصور می کنند که نشانی و آثار بیماری روماتیسم فقط بر روی مفاصل ظاهر می شود، در صورتی که واقعیت امر این است که اولاً  درد مفاصل دست و پا منحصر به بیماری روماتیسم نیست و در اثر بسیاری از بیماری های دیگر از جمله نقرس، سل، اسهال خونی، سرخچه، اوریون و غیره نیز ممکن است درد و ضایعه در مفاصل ایجاد شود. ثانیاً در روماتیسم ، ضایعه محدود به مفاصل نبوده بلکه همواره به قلب و عروق و همچنین به سلسله اعصاب و بعضی اوقات به سایر اعضای بدن نیز شدیدا  صدمه رساند. نتیجه این که اغلب اوقات در مفاصل افراد مبتلا به روماتیسم هیچ گونه تغییری دیده نمی شود در صورتی که این بیماری به قلب آن ها صدمه وارد می سازد.

درمان روماتیسم

آثار و علایم حملات روماتیسمی

موقعی که در اثر حمله روماتیسمی، ماهیچه  قلب و یا این که درون شامه قلب ملتهب می شود، شخص مبتلا حتی اگر در حال استراحت باشد دچار تپش سریع قلب و همچنین دچار دردهای زُق زُق و تیر کشیدن درد در ناحیه  قلب می شود . بیمار، در اثر کوچک ترین کار بدنی دچار تنگی نفس شده و به علت ضعف عمومی خیلی زود خسته می شود و غالباً از سردرد و سرگیجه نیز رنج می برد. هم زمان با پیدایش نشانه های فوق که شامل ضعف و کسالت، تپش سریع قلب و درد در ناحیه ی قلب است، حرارت بدن در شب و همچنین در روز اندکی افزایش می یابد و به 37.2  تا  37.5  درجه می رسد.

گاهی اوقات در اثر حمله  روماتیسم علاوه بر التهاب قلب، مفاصل نیز دچار درد و التهاب می شوند. البته غالباً این بیماری بدون وارد ساختن صدمه به مفاصل به روند خود ادامه می دهد. ناگفته نماند که همواره وجود التهاب در قسمت های مختلف قلب را پزشک می تواند تشخیص دهد و این در حالی است که بیمار ممکن است متوجه بروز این خطر نشده باشد.

 موارد پرهیز در روماتیسم

باید از خوردن گردو، فندق، بادام درختی، بادام زمینی، نخود، لپه، باقلا، لوبیا، لوبیا سبز، عدس، ذرت، قارچ، دارچین، زیره، فلفل، خردل، مارچوبه، زعفران، ادویه جات. همچنین باید از نان گرم، کشک، شکلات، چای، قهوه، نوشابه های الکلی،ترشی جات، مرغ، خروس، کبوتر، مرغابی، غاز، قرقاول، دل و قلوه، گوشت گوسفند و گاو، دنبلان، آبگوشت چرب، غذاهای سرخ کرده، سوسیس، کالباس، کنسرو و سس غلیظ پرهیز نمائید.

غذاها و خوراکی های مفید در درمان روماتیسم

تمشک، موز، خرما، گیلاس، آلبالو، انگور فرنگی، گرمک، طالبی، هلو، زردآلو، گلابی، آلو، توت فرنگی، سیب سرخ، آب خربزه با آب انار، انگور زرد و رسیده، آب لیمو، آب پرتقال با آب خربزه، آب پرتقال با خرما، آب هویج (صبح ناشتا)، گوجه فرنگی، آب غوره، سیب زمینی،پیاز، سیر، ترخون، کرفس، ترب سیاه، عسل، انجیر، شیر، ماست، ماهی، میخک، رازیانه.

در ادامه بخوانید:   درمان سیاتیک با گیاهان دارویی

درمان روماتیسم

پیشنهاد 1:

 نیم مشت جعفری خشک را در نیم لیتر آب بجوشانید و تا گرم است آب آن را بخورید.

پیشنهاد 2:

به مقدار 30 گرم مغز تخم زبان گنجشک را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را روزی سه استکان، قبل از هر غذا بنوشید.

پیشنهاد  3:

هر روز دو لیوان آب انگور بخورید، یک لیوان بین صبحانه و ناهار و یک لیوان بین ناهار و شام میل نمایید.

پیشنهاد 4:

به مقدار 30  گرم برگ یا پوست سبز گردو را در یک لیتر آب جوش بریزید و 12 دقیقه دم کنید و قبل ازهرغذا یک فنجان از آب صاف کرده آن را بنوشید.

پیشنهاد 5:

 هر روز صبح ناشتا یک حبه سیر را بجوید و فرو برید و تا بهبودی کامل ادامه دهید.

درمان روماتیسم

 روماتیسم کهنه و مزمن

اگر مبتلا به روماتیسم کهنه و مزمن هستید، باید در مکان های گرم زندگی کنید و خود را گرم نگه دارید.

خوراکی های مفید : لیمو، پرتقال، سیب درختی با پوست، انجیر، انگور زرد و رسیده، سبزیجات تازه، گوجه فرنگی، عسل، مربای به و مربای بالنگ.

موارد پرهیز : باید از خوردن کشک، سرکه و ترشیجات اجتناب نمائید.

درمان روماتیسم کهنه و مزمن

پیشنهاد 1:

سیر را بکوبید و آن را به موضع درد بمالید و 1 ساعت بعد بشویید و هر روز تکرار کنید. روماتیسم مزمن را از بین می برد.

پیشنهاد 2:

مرغ سیاه پیری را بکشید و داخل شکم آن زیره ی سیاه و زیره ی سبز بریزید و بپزید، روغن و چربی آن را گرفته و به موضع درد چندین بار بمالید و گوشت آن را نیز بخورید.

پیشنهاد 3:

چند عدد زنبور زرد رنگ را بر سر مفاصل روماتیسمی قرار دهید تا آن موضع را نیش بزنند. روماتیسم مفصلی کهنه مرتفع خواهد شد.

در ادامه بخوانید:   درمان کمر درد با گیاهان دارویی

 

درمان نبودن قدرت حرکت در اثر روماتیسم

پیشنهاد 1:

برای درمان باید مغز گردوی کهنه را با دانه های اسفند روی آتش گذاشته و سرخ کنید، بعد نرم بسایید و با برگ مورد ساییده شده و روغن زیتون مخلوط کنید و به محل گرمی رفته و آن را بر بدن بمالید و بگذارید تا مدت 3 روز روی بدن بماند و بعد بشویید و حداقل هفت مرتبه این عمل را انجام دهید.

پیشنهاد 2:

پوست درخت چنار را بسوزانید، بعد سوخته ی آن را با آب مخلوط کنید و بر بدن بمالید و پس از 30 دقیقه بشویید و پس از خشک کردن، بدن را با روغن زیتون چرب کنید.


با خواص گیاهان موثر در درمان روماتیسم  بیشتر آشنا شوید

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *