قلب و درمان بیماریهای قلبی عروقی، مراقبت از قلب و درمان فشار خون

  مشکلات قلب و عروق 

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

قلب یکی از اساسی ترین ارگانهای بدن می باشد که ممکن است بنا به دلایلی چون بالارفتن سن، عوامل ارثی، نوع معیشت نامناسب، تغذیه نامناسب و عوامل روحی دچار بیماری گردد. بیماریهای قلب و عروق ، بیماری هایی هستند که در قلب یا سرخرگ‌ها، مویرگ‌ها و سیاهرگ‌ها رخ می‌دهند.

بیماریهای قلب

قلب و چگونگی کار آن

اندازه این اندام در افراد سالم، تابع درشتی و ریزی اندام آن ها و تقریباً به اندازه مشت گره کرده شان می باشد و حدود دو سوم آن در سمت چپ قفسه سینه قرار دارد. در داخل قلب چهار حفره مخصوص وجود دارد که دو حفره ی آن در قسمت بالا به نام دهلیز و دو حفره دیگر در پایین به نام شکمچه یا بطن موسوم هستند.

دیواره یا جداره این حفره ها دارای ساختمان ماهیچه ای یا عضلانی بوده که قسمت اصلی را تشکیل می دهد و در اثر انقباض یا جمع شدن این عضلات، خون از حفره های فوق الذکربه خارج از این اندام رانده می شود. عضله قلب را از سمت خارج، غشاء یا پرده نازکی احاطه کرده که به آن برون شامه یا پریکارد می گویند. سطح داخلی نیز ازغشاء نازکی به نام درون شامه یا آندوکارد پوشیده شده که به چین های آن در فواصل بین دهلیزها و بطن ها تشکیل پرده های نازکی به نام دریچه های قلب را می دهند.

در ادامه بخوانید:  درمان آسم با گیاهان دارویی

 

عوامل خطرساز برای قلب

قلب از اندام های مهم بدن است که ضربان منظم آن، آهنگ سلامتی انسان است. از مهمترین عواملی که می توانند موجب بروز بیماریهای قلبی شوند عبارتند از :

  • بیماری افزایش فشار خون
  • کمبود فعالیت جسمانی و ورزش نکردن
  • افزایش وزن
  • مصرف دخانیات
  • سوء تغذیه
  • خستگی
  • افزایش چربی خون
  • فشارهای عصبی
  • دیابت

بیماریها و مشکلات قلب

بررسی مسائل و مشکلات قلبی عروقی از جمله تغذیه مناسب، درمان فشار خون، تقویت قلب، علائم بیماریهای قلبی، نارسایی قلبی، روماتیسم قلبی، درد و طپش، سکته قلبی، چربی خون بالا، کم خونی قلبی ، علائم مختلف ناراحتی های قلبی و شناخت آنها ، از جمله مسائل مهمی است که باید راههای درمان و پیشگیری از آنها مشخص شود.

علایم و نشانه های بیماری از مهم ترین ابزارهای تشخیص در تمام بیماری از جمله بیماری های قلبی می باشد و پزشک با  تکیه به شرح حال و معاینه  دقیق و با استفاده  از روش های مختلف مانند تست های خونی، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، آنژیوگرافی جهت تکمیل اطلاعات مورد نیاز استفاده می کند. مهم ترین علائمی  که میتوانند مربوط  به بیماری های قلبی عروقی باشند شامل احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه و انتشار درد به بازو، دست چپ و فک و گردن،ضعف و خستگی زود هنگام، تنگی نفس، سرگیجه، تپش قلب، تعریق زیاد، غش و ضعف کردن مواردی است که در صورت بروز باید به آنها توجه نمود. این علائم  لزوماً ناشی از مشکلات قلبی نیستند و تشخیص دقیق توسط پزشک مربوطه انجام می گیرد.

در این مقاله به موضوعات مختلفی چون انواع بیماریهای قلبی و راههای درمان، روشهای محافظت و نگهداری از این اندام حیاتی، فشارخون و درمان آن بررسی میشود. با ما باشید.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *