خواص یونجه

یونجه و دهها خاصیت

 یونجه، مفید و پر خاصیت

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

یونجه گیاهی است که در اذهان عمومی تنها به درد علوفه دام می‌خورد، درحالی‌که در گذشته استفاده‌های فراوان از این گیاه پرفایده می‌شده است.این گیاه که عمدتاً در آسیا کشت می‌شود از اولین گیاهان دارویی شناخته‌ شده برای بشر است. یونجه از نظر تغذیه عمومی غذایی کامل است که چاق می‌کند و آهن بسیاری دارد و خوردن آن تمام اعضای بدن را تقویت می‌کند، در درمان ضعف عمومی، کم‌خونی و اعصاب مفید است و مغز و ستون فقرات را قوت می‌بخشد. این گیاه خوراکی، منبع غنی از انواع ویتامین‌ها بوده و همچنین املاح معدنی نظیر کلسیم، اسیدفولیک، منیزیم، پتاسیم را در خود دارد.

 

تیره گیاه :   .Medicago sativa L

نام انگلیسی گیاه :    Medick godder , Alfalfa

نام فارسی گیاه :   یونجه

خواص یونجه

ویژگی های ظاهری یونجه

گیاهی پایا، به ارتفاع 30 تا80 سانتیمتر و دارای برگهائی مرکب از 3 برگچه دندانه دار است.  گلهای نسبتاً درشت، به رنگ آبی، مایل به بنفش و یا زرد و مجتمع به صورت خوشه های دراز دارد. میوه اش به صورت نیام، داسی شکل و پیچ خورده می باشد. زنبور عسل، نوش معطر و فراوان از آن بدست می آورد و از این نظر دارای ارزشی بیشتر از عده ای از گیاهان مولد عسل است.

محل رویش یونجه

این گیاه در اکثر نقاط جهان رشد می‌کند. به حالت وحشی در بعضی نواحی معتدله آسیا و شمال آفریقا می روید. یونجه در نواحی مختلف ایران نیز پرورش می یابد بعلاوه در بعضی نواحی نیز به حالت وحشی یافت می گردد. این گیاه که عمدتاً در آسیا کشت می‌شود.

در ادامه بخوانید:  تقویت عمومی بدن با گیاهان دارویی

 

خواص درمانی یونجه

یونجه از لحاط دارابودن مواد ازته و ویتامین های مختلف، حائز اهمیت فراوان در تغذیه اطفال است. بعلاوه به علت دارابودن مواد آهکی نسبتاً زیاد در راشیتیسم و تأمین استخوان بندی مخصوصاً در حیوانات جوان، اثر مفید دارد. Dr. Lecrele در سال 1918، توانست با خوراندن شاخه های جوان مقداری از این گیاه به صورت تازه یا پخته و همچنین شیره آن به مقدار 30 یا 60 گرم، عوارض شدید ناشی از کمبود ویتامین c در بدن را، طی 15 روز جبران نماید.

این گیاه  اگر به نسبت 5 درصد به شبدر افزوده گردد، اختلالات حاصله از فقدان ویتامین k را در حیواناتی نظیر خرگوش و مرغ از بین می برد. شیره تازه یونجه و یا جوشانده های غلیظ آن، اثر مفید در اختلالات استخوان بندی دارند. از دیگر خواص آن می توان به تقویت مغز و ستون فقرات، درمان کم خونی، تصفیه خون، رفع خستگی بدن، درمان برخی مشکلات کودکان، درمان لاغری، رفع ضعف عمومی بدن اشاره نمود.

یونجه و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که یونجه در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *