خواص ویتامین ها

معرفی انواع ویتامین ها ، خواص و تاثیرات آنها در سلامتی

خواص انواع ویتامین ها

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

ویتامین ها، نقش بزرگ در تعادل غذایی و تأمین سلامت بدن دارند. فقر از ویتامین ها  اگر کامل باشد، ایجاد آویتامینوز میکند که با عوارض شدید همراه است. کمبود ویتامین در بدن یا هیپوویتامینوز نیز با عوارض مختلف همراه است. ویتامین ها را غالباً به دو دسته، یکی محلول در آب مانند ویتامین های P، PP، C، B2، B1  که کم و بیش تحت اثر قلیائیات تجزیه می شوند، و دیگری ویتامین های محلول در مواد چرب مانند ویتامین های A ، K، E و ویتامین D که در مقابل قلیائیات، فساد حاصل نمی کنند، تقسیم می نمایند.

مقدار نیاز روزانه هر فرد به ویتامین ها

ویتامین A  ، به مقدار 1.5 میلی گرم.

ویتامین B1  ، به مقدار 1.5 تا 2.1 میلی گرم.

ویتامین B2 ، به مقدار 1.5 تا 2.1 میلی گرم.

ویتامین C ،  به مقدار 75 میلی گرم.

ویتامین E ،  به مقدار یک میلی گرم

ویتامین K ، به مقدار یک میلی گرم.

ویتامین PP ، به مقدار 50 میلی گرم.

ویتامین های گروه B1

B1 ضد بربری است. در بافت های گیاهی و حیوانی، مخصوصاً لایه روی دانه برنج، برگهای سبز، دانه غلات، مخمر آبجو، جگر، تخم مرغ، شیر، ریشه و غده های زیر زمینی گیاهان و غیره یافت می شود. ویتامین B1 ، تنها ویتامینی است که در عین حال دارای کلر و گوگرد می باشد.

ویتامین ها

ویتامین B1،  باید در شیشه های در بسته و دور از نور نگهداری شود. ویتامین B1 ، اثر ممانعت از عفونی شدن دارد و در متابولیسم گلوسیدها مخصوصاً مربوط به اعصاب، دارای نقش عمده است. فقدان آن، ایجاد آماس اعصاب مختلف و همچنین عوارض فلج می نماید که به نام بری بری موسوم می باشد. این بیماری، مدت هاست که در خاور دور و در مناطقی ک اختصاصاً از برنج عاری از لایه روی دانه مصرف می کنند شناخته شده است.

خواص ویتامین B1

ویتامین B1 ،  محرک مناسب حرکات روده است و جذب اکسیژن در سلول ها را نیز تسهیل می نماید. کمبود آن در حالات سبک باعث کم شدن تمایل به کار، خستگی، اختلال در حافظه، تپش قلب، سرگیجه، بی اشتهایی، کمک به ایجاد زخم معده و در حالات پیش رفته، ایجاد آماس اعصاب می نماید. مقدار مصرف آن، در موارد سبک، 50 تا 100 میلی گرم از راه خوردن و یا تزریق نصف مقادیر مذکور می باشد.

از ویتامین  B1 ، جهت رفع دردهای عصبی مختلف، سیاتیک، پلی نوریت های ناشی از اعتیاد به مصرف الکل یا ناشی از ابتلاء به دیابت، پیدایش اختلال در نظم ضربان قلب، آماس های عصبی زمان حاملگی، ورم روده بزرگ، بی اشتهایی، درمان یبوست های مزمن و غیره استفاده درمانی به عمل می آید. در موارد مذکور مصرف آن از نظر درمان بیماری، 500 میلی گرم تا 1.5 گرم در روز از راه خوردن تا رفع کامل عوارض ناشی از کمبود ویتامین است.

تزریق درون عضله ای یا زیر جلدی آن باید با مراقبت های پزشکی صورت گیرد زیرا عوارض ناراحت کننده و سخت ممکن است ایجاد کند. باید توجه داشت که از تزریق درون وریدی آن خودداری شود.

 در ادامه بخوانید :   آشنایی با انواع حمام های گیاهی و خواص درمانی آنها

 

ویتامین B2

ویتامین B2 ، عامل تغذیه است. در شیر، تخم مرغ، مالت جو، جگر، مخمر آبجو، دل و قلوه و غیره یافت می شود. در تأمین نمو خردسالان، جوانان و در متابولیسم قندها و چربی ها موثر می باشد.  اثرات مفید در پوست بدن و مخاط ها دارد. در شبکیه چشم و در ادرار یافت می شود. کمبود آن بیشتر در اطفال شیرخوار که اختصاصاً از شیرخشک تغذیه می نمایند همچنین در افراد مسن و در دوران نقاهت یا بارداری ظاهر می شود.

هیپوویتامینوز B2 (کمبود ویتامین  B2 )، ایجاد عوارضی مانند اختلالات معده و روده ، ضایعات چشمی (اختلالات بینایی، آب مروارید و….) و پوستی و در مخاط ها، همچنین تیره رنگ شدن و شکنندگی ناخن و موی سر می نمایند. ضمناً در کودکان شیرخوار باعث توقف رشد و نمو ولی در اشخاص بزرگ باعث پیدایش خستگی و گرفتگی غیرارادی ماهیچه های بدن می شود.

از ویتامین B2 ، برای درمان بعضی بیماری های پوست و مخاطها، ورم ملتحمه، اختلالات بینایی در تاریکی، ورم مزمن روده، گرفتگی های عضلانی، آسم، میگرن، التهاب مخاط دهان و تاخیر رشد کودکان شیرخوار استفاده می شود.

ویتامین B4

با مصرف آدنین، می توان طول مدت درمان یک بیماری را، در مواردی که از یک ماده شیمیایی و زیان بخش برای گلبولهای سفید خون (مانند پیرامیدون و غیره) استفاده می شود، زیاد کرد بعلاوه آن را به عنوان پیش گیری و یا درمان، در موارد کاهش گلبولهای سفید و چند هسته ای ها در خون که بر اثر مسمومیت ها و یا آلودگی های میکروبی پیش می آید، به کار می برد. آدنین، اثر درمانی در پلی نوریت که براثر آماس چند عصب عارض می شود، ظاهر می کند و یک عمل متابولیکی در مصرف گلوسیدها، لیپیدها، پروتیدها دارد. به عنوان یک داروی کمکی، در لوسمی های لنفوئید نیز بکار می رود.

ویتامین B6

این ویتامین از مخمر ها، جگر، ماهی، دانه غلات و غیره استخراج شده است و باید در ظروف در بسته نگهداری گردد. در حالت خشک اگر نور به آن راه یابد ممکن است فاسد شود ولی محلول های آن، مخصوصاً در مجاورت قلیائیات، به سرعت در نور تجزیه می گردند. ویتامین B6 ، نقش مهم در متابولیسم مواد پروتیئک، سنتز اسیدهای چرب از پروتیدها، ساختن گلبول قرمز و تغذیه سلول های پوست به عهده دارد.

فقر آن در اطفال و افراد بالغ، باعث بروز تشنجات، کم خونی های همراه با کاهش هموگلبین در گلبول های قرمز، ضایعات پوستی مشابه ضایعات ناشی از فقر ریبوفلاوین یا اسید نیکوتی نیک می شود. نیاز فیزولوژیکی انسان به این ویتامین، روزانه در حدود 2 میلی گرم است.

موارد درمانی کلریدرات پیریدوکسین، در کمبود گلبول های سفید چند هسته ای، درمان بیماریهای عصبی- ماهیچه ای، بیماری های جلدی، اگزما، تهوع، استفراغهای زمان حاملگی یا ناشی از رادیوتراپی موثر واقع می شود. فقر آن مانند ویتامین PP ، معمولاً ایجاد بیماری پلاگر را تحریک می کند.

خواص ویتامین ها

ویتامین PP

در اعضای مختف گیاهان و جانوران و معمولاً به حالت ترکیب با آنزیم های مورد لزوم در متابولیسم گلوسیدها، در بدن وجود دارد. در شیره گوجه فرنگی، کلم، شیر، جوانه گندم، مخمر آبجو، و جگر یافت می شود. هر یک لیترخون ، محتوی 8 میلی گرم از آن است. فقر این ویتامین،  بیماری پلاگر را به وجود می آورد.

ویتامین PP ، برای درمان بیماری پلاگر و بیماریهای ناشی از کمبود آن مانند ورم لثه ها، ناراحتی های جلدی، سرمازدگی پوست، آفت، التهاب مخاط دهان، ورم معده و روده، همچنین در تأمین تعادل غذایی و درمان اختلالات روحی و مالیخولیایی به کار می رود بعلاوه برای پیش گیری و درمان بیماری ناشی از اشعه ایکس و رادیوم مورد استفاده قرار می گیرد. با به کار بردن این ویتامین، تحمل بیمارانی که با خوردن سولفامیدها، آنتی بیوتیک ها، بیسموت و غیره مداوا می شوند، زیاد می گردد.

ویتامین B12

ویتامین B12 ، یکی از ترکیبات کبالت دای است که توسط میکروارگانیسم های (موجودات ذره بینی) روده بزرگ ساخته می شود ولی از آن راه جذب نمی گردد. در آب و خاک نیز موجود است. در فاضلاب ها، کودها و گل و لای خشک شده مصب رودخانه ها به مقادیر زیاد یافت می شود. گیاهان بزرگ و درختان نمی توانند این ویتامین را از زمین گرفته به مقادیر کافی در خود اندوخته نمایند از این جهت در بافت های گیاهان، کمتر از بافتهای حیوانات یافت می گردد. در سبزیهای تازه، مخمرها، بعضی جلبک ها، جوانه گندم، مالت برنج (کامل)، ماهی دریاف تخم مرغ، شیر و جگر حیوانات یافت می شود. برای بدست آوردن این ویتامین از جگرخام ( 4 تن جگر برای تهیه یک گرم آن ضرورت دارد) به دست می آید.

خواص ویتامین B12

سیانوکوبالامین جهت درمان کم خونی های مختلف مانند کم خونی ناشی از خونروی ها، کم خونی های تغذیه ای که به علت نقصان عناصر ضروری در بدن جهت ساختن گلبولهای خون و یا کم خونی های دیگر که با پیدایش گلبولهای قرمز بزرگتر از حد طبیعی همراه است مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاوه در رفع اختلالات نمو (با مصرف مقادیر بسیار کم آن)، دردهای عصبی، پلی نوریت معتادین به الکل یا مبتلایان به دیابت و درموارد دردهای رماتیسمی، و غیره مفید واقع می گردد.

اثر درمانی آن اگر از طریق تزریق به کار رود، 50 مرتبه بیشتر از مصرف همان مقدار از راه خوردن است. از نظر درمانی، جهت رفع کم خونی های مختلف مانند کم خونی های همراه با کاهش هموگلبین در گلبول های قرمز و کم خونی های ناشی از خونروی استفاده می شود. بعلاوه در بیماریهای عصبی، بروز حالات روحی و عصبی در معتادین به مشروبات الکلی، پلی نوریت، دردهای عصبی و غیره نتایج درمانی ظاهر می کند. در کمبودهای غذایی، تأخیر در رشد و نمو، دوران نقاهت، ورم کبد (منشاء ویروسی یا ناشی از مسمومیت)، ضعف ناشی از پیری و غیره مفید واقع می گردد.

اسید فولیک

اسید فولیک در قارچ، اسفناج، مخمرها، برگ سبزی های تازه، مواد چربی، جگر حیوانات، رویان غلات؛ مارچوبه، سیب زمینی و غیره یافت می شود. اسید فولیک در گروه ویتامین B ، جای دارد. اسید فولیک به صورت پلاکت های بسیار نازک (در دو انتها باریک) و به رنگ نارنجی مایل به زرد در آب گرم (حلال) به دست می آید. در آبجوش به مقدار یک درصد حل می شود ولی در استون، کلروفرم، اترو بنزین غیرمحلول است.

در هیدروکسیدهای قلیائی و کربنات ها حل می گردد فقدان آن در بدن، ایجاد کم خونی می کند که با کم شدن تعداد گلبولهای قرمز و پیدایش گلبولهای درشت همراه است و نوعی از آن در زمان بارداری، به علت فقر ویتامین B12، نیز عارض می شود. نیاز روزانه یک انسان بالغ و سالم به آن، معادل 0.1 تا 0.2 میلی گرم است.

اسیدفولیک، در افراد سالم به سهولت از راه مخاط ها جذب می شود. در کم خونی زنان باردار (کم خونی با پیدایش گلبولهای قرمز درشت) و در اطفال، همچنین در بیماری پلاگر مورد استفاده های درمانی قرار می گیرد. مواد غذایی مختلف مانند جگرگاو و گوساله، کلیه، ماهیچه گاو و گوساله، تخم مرغ، سبزی های تازه مانند مارچوبه و اسفناج ، کلم و لوبیای سبز  و سیب زمینی دارای مقادیر نسبتاً زیاد از این ویتامین هستند.

 

« در تدوین این مقاله از کتاب گیاهان داروئی دکتر علی زرگری بهره گرفته شده است. »


 با خواص گیاهان حاوی ویتامین ها بیشتر آشنا شوید

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

2 پاسخ
 1. واحد تحقیق راز سبزینه says:

  سلام ممنونم امیدوارم بتونیم مفید واقع بشیم

 2. لیمو says:

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *