عناب و فواید آن

 خواص درمانی عناب

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

عناب میوهٔ زیتونی شکل که دارای خواص دارویی بسیار زیادی می‌باشد در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک می شود. از این گیاه در درمان بسیاری از بیماریها مانند مشکلات سرفه و گلودرد، درمان کمردرد، مشکلات تیروئید، مشکلات دستگاه گوارش و بسیاری بیماریهای دیگر استفاده می شود.این گیاه در نقاط زیادی از ایران می روید.

 

تیره گیاه :   .Zizyphus Jujuba Mill

نام انگلیسی گیاه :    Jujube tree

نام فارسی گیاه :   درخت عناب، اون ناف دار 

عناب

ویژگی های ظاهری عناب

درختچه ای به ارتفاع 2 تا 8 متر و دارای ساقه هائی خاردار، بر دو نوع متفاوت یکی باریک و کشیده و دیگری ناهموار و کج و معوج است. برگهای آن زیبا، کوچک، بی کرک و شفاف، متناوب و واقع در دو طرف شاخه ها، دندانه دار و شامل 3 رگبرگ طولی است. گلهائی کوچک با دمگل کوتاه، به رنگ سبز مایل به زرد و مجتمع به صورت دسته های کوچک در کناره برگها دارد.

میوه اش که عناب نامیده می شود. به صورت شفت، به رنگ مایل به قرمز، شفاف (پس از رسیدن)، به بزرگی یک زیتون و خوراکی است. بوی آن ضعیف و طعمش لعابی و کمی شیرین و مطبوع است. بعضی از نژادهای آن عاری از خار است

در ادامه بخوانید:  تقویت عمومی بدن با گیاهان دارویی

 

محل رویش عناب

درخت عناب در منطقه وسیعی از ایران تا ژاپن می رود. خاستگاه طبیعی آن باید در آسیای جنوبی مابین لبنان، شمال هندوستان، شبه جزیره کره و جنوب و مرکز چین بوده باشد.

درخت عناب به حالت نیمه خودرو و پرورش یافته در نواحی شمال ایران، گرگان، گیلان، خراسان: کاشمر، زیرک آباد، کاشمر، بلوچستان، بندرعباس، کرمان در ارتفاعات 2000 متری، شیراز و اطراف آن، سیستان: زابل و غیره می روید. گونه مفید دیگری از این گیاه در نواحی جنوبی و غربی ایران مانند خرمشهر، بهبهان، اندیمشک، خرم آباد، بین کازرون و بوشهر، جزیره خارک، کرمان، لار، جزیره هرمز، بندرعباس، مکران و غیره میروید و میوه اش خوراکی است. برگ سائیده شده آن تحت نام سدر به بازارها عرضه می شود که در جنوب ایران به کونار، موسوم می باشد.

خواص درمانی عناب

عناب به حالت تازه مانند میوه های دیگر، مصرف می شود و اثر ملین دارد. مصرف آن چون هیچ گونه تحریکی در دستگاه هضم ایجاد نمی کند از این جهت برای اشخاصی که دستگاه هضم حساس دارند، مناسب است. عناب در مصارف پزشکی، به صورت خشک مصرف می گردد. جوشانده آن در آب یا شیر اثر ملین، آرام کننده و ضد نزله دارد ضمناً بطور خفیف ادرار را زیاد می نماید. از جوشانده مخلوط عناب، انجیر،خرما و کشمش به عنوان داروی مفید برای درمان بیماریهای دستگاه تنفس، در طب عوام استفاده بعمل می آید. استفاده از عناب در طب عوام هنوز هم به عنوان نرم کننده سینه بین مردم معمول است.

از سایر خواص عناب می توان به تاثیر آن در درمان مشکلاتی چون کمردرد، تیروئید، بارداری و زایمان راحت، بیماریهای کودک، ریزش مو، مفید برای دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن، محافظت از کبد ، مقاوم کردن دندان در برابر پوسیدگی،را برشمرد.

چای آن دارای ماده ضدسرطانی است. این چای باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده و تقویت عضلات می‌شود. چای این میوه در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود. از جوشانده برگ آن برای تسکین گلودرد و از عصاره آن برای درمان آن استفاده می‌شود. عناب باعث ازدیاد ویتامین k در خون می‌شود لذا کسانی که غلظت خون بالایی دارند از مصرف آن پرهیز نمایند. چوب درخت عناب نیز دارای تانن فراوان و اثر قابض است. در منبت کاری نیز از آن استفاده بعمل می آورند.

عناب و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که عناب در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *