خواص بی شمار سیر

  خواص درمانی و فواید سیر 

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

سیر از آن دسته گیاهانی است که بیشتر افراد به طور روزانه در وعده های غذایی خود و یا به صورت ناشتا استفاده میکنند. خواص فراوان سیر باعث اهمیت این گیاه شده است. از جمله خواص سیر می توان به کاهش فشار خون، مفید در درمان سرطان، کاهش وزن، درمان برخی مشکلات تنفسی، کمک به بهبود عملکرد قلب و بسیاری خواص دیگر را برشمرد. باوجود خواص فراوان سیر، باید از خوردن بی رویه آن جلوگیری نمود. سیر همچنین به عنوان ادویه ای معطر در غذاها و ترشیجات استفاده فراوان میشود.

 

تیره گیاه :  Alliaria petiolate (M.B) Cav.et Grande

نام انگلیسی گیاه :    Jack in the bush. English- treacle, Sauce alone, Garlic mustard

نام فارسی گیاه :  سیرک (مخفف سیر)

خواص سیر

ویژگی های ظاهری سیر

گیاهی است علفی و پایا که ساقه راست آن به ارتفاع 30 تا80 سانتیمتر و حتی بیشتر می رسد. از اختصاصات آن این است که اولا ساقه اش معمولا بدون انشعاب است و ثانیاً برگهایی با پهنک بزرگ قلبی شکل و نوک تیز (در قسمت بالای ساقه)، یا کلیوی در قاعده ساقه و دندانه دار دارد. وجه تسمیه آن به سیرک، از این نظر است که اگر برگ و ریشه گیاه را در بین انگشتان بفشارند و له کنند، بوی محسوس سیر از آنها استشمام می شود. گلهای این گیاه، سفید رنگ و مجتمع در قسمت انتهایی ساقه و میوه اش، سیلیک و باریک است.

دانه آن دارای طعمی تند شبیه دانه خردل می باشد. زنبور عسل از گلهای آن، نوش فراوان بدست می آورد و به همین جهت، در زمانیکه گیاه دارای گل است، مورد هجوم زنبورها قرار می گیرد. قسمت مورد استفاده این گیاه کلیه اندامهای آن است.

خواص درمانی سیر

برخی خواص دارویی سیر شامل نابودی تومورهای سرطانی، پاک کردن مجاری تنفسی، کاهش وزن، سلامت قلب، پیشگیری از آلزایمر می باشد. همچنین سیر، نیرودهنده، معرق، مدر و ضد اسکوربوت است. شیره تازه گیاه، اثر خلط آور دارد و در بیماری سینه می تواند مورد استفاده قرار گیرد. مصرف آن در اخلاط خونی، حبس البول و قطع حالت قاعدگی در زنان جوان توصیه گردیده بعلاوه تجربیات مختلف نشان داده است که اثر ضدکرم دارد.

مصرف آن در استعمال خارج نیز دارای اهمیت زیاد است. آزمایشهای متعد نشان داده است که شیره تازه گیاه، در التیام و بهبود زحمهای چرکین و غانقرایائی اثر مفید دارد. دانه این گیاه، اثر قرمزکننده پوست بدن دارد و از این جهت سابقاً به جای گرد خردل از آن استفاده بعمل می آمده است. دم کرده گیاه کامل در استعمال خارج در تقویت لثه ها مؤثر است و برای این کار نیز باید دم کرده گیاه را غرغره کرد.

در ادامه بخوانید:  زیبایی مو با گیاهان دارویی

 

محل رویش سیر

سیر، در اماکن مرطوب، کنار دیوارها، حاشیه جاده ها و زیر سایه درختان می روید. با آنکه محل رویش آن تا ارتفاعات 700-800 متری نواحی کوهستانی ذکر شده است. سير جز گونه هايي است كه تقريبا در همه مناطق اب و هوايي مثل مديترانه اي و حتي كوهستاني سرد و مرطوب رشد ميكند.

در ایران در نقاط مرتفع تر منجمله شمیرانات، در ناحیه ای به نام اوسون، زیر درختان مجاور رودخانه، به حد فراوان یافت میشود. نواحی شمالی ایران در گرگان: بندر گز(جنگل گلستان)، 9 کیلومتری مغرب قائم شهر، در مازندران: دره هراز، جنگل کندوان در ارتفاعات 400 متری،25 کیلومتری جنوب قائم شهر، 40 کیلومتری جنوب چالوس، در گیلان: رشت، لاهیجان، در آذربایجان:در سلماس و بختیاری. لرستان: درود، 25 کیلومتری مشرق خرم آباد در 1900 متری. در خراسان : کوه نیشابور، دره آبشار اخلمد (احمد ماهوان) در ارتفاعات 1600 تا1800 متری. اطراف تهران: دره جاجرود، لشکرگ، کرج وقزوین می روید.

سیر و درمان بیماریها

سیر در درمان بسیاری از بیماریها همچون درمان برخی مشکلات تنفسی، درمان چاقی، مشکلات قلبی، درمان کرم و انگل، مشکلات و درد پریودی و تقویت لثه ها کاربرد بسیاری دارد که در ادامه به درمان این بیماریها و نقش سیر در نسخه های دارویی آنها می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *