اسپند و خواص درمانی آن

 خواص درمانی اسپند

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

اسپند از گیاهان آشنا برای ایرانی‌ها است. دانه این گیاه در خانه سوزانده و از دود آن برای ضدعفونی هوا ، دور کننده حشرات، خوشبوکننده هوا و نیز گرم شدن مغز با بوی اسپند به کار می رود. علاوه بر این کاربرد، اسپند در درمان برخی بیماریها مانند مشکلات ریوی، روماتیسم، زودانزالی و برخی بیماریهای دیگر استفاده می شود.

 

تیره گیاه :   .Peganum Harmala L

نام انگلیسی گیاه :    Harmel

نام فارسی گیاه :   اسفند ، اسپند

اسپند

ویژگی های ظاهری اسپند

گیاهی است علفی، پایا به ارتفاع 30 تا40 سانتیمتر می باشد. از مشخصات این گیاه آن است که ظاهری بوته مانند، پربرگ، به رنگ سبز زیبا و برگهائی با تقسیمات باریک، دراز و نامنظم دارد. گلهای درشت و زیبای آن دارای 5 کاسبرگ باریک و 5 گلبرگ بزرگ به رنگ سفید مایل به سبز است. میوه اش پوشینه، کروی و محتوی دانه های متعدد و سیاه رنگ می باشد. قسمت مورد استفاده آن، دانه گیاه است.

در ادامه بخوانید:  درمان اضطراب با گیاهان دارویی

 

محل رویش اسپند

این گیاه بیشتر به حالت خودرو در برخی از اراضی بایر شمال افریقا، منطقه مدیترانه، ترکیه، سوریه و ایران می روید. پراکندگی آن در آسیا تا تبت ادامه دارد. در بعضی نواحی بایر ایران، تا جایی که شوره زمین زیاد نباشد. فراوان دیده می شود بطوری که تدریجاً که زمین دارای شوره زیاد می گردد، از وفور و پراکندگی آن کاسته می شود.

پراکندگی این گیاه در ایران به صورت راه تهران به قم، اصفهان، تهران به قزوین، گیلان: رستم آباد و رودبار. اطراف کرج. تبریز، بختیاری، لرستان: از نادر 1800 متری، کرمان، فارس، بوشهر، بلوچستان، سیستان، لوتک خراسان: نزدیک بیرجند، گناباد، نزدیک نیشابور،کاشان، قزوین، قم: راجرد در 1700 متری، سمنان و دامغان می باشد.

خواص درمانی اسپند

دانه این گیاه در طبابت های قدیم اعراب، به عنوان خواب آور، معرق، ضد کرم و قاعده آور مصرف داشته است. هنوز هم در طب عوام کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر خواص این گیاه میتوان به درمان زود انزالی و افزایش قدرت جنسی، درمان روماتیسم، درمان بیماریهای دندان، درمان بیماریهای ریه ، بیماریهای ستون مهره ها، دفع کرم روده، درمان درد معده اشاره نمود. از دانه های اسپند برای ضدعفونی کردن محیط و میکروب زدایی نیز از قدیم الایام استفاده میشده است. دانه اسفند اثر سمی دارد.

در ادامه به معرفی بیماریهایی که اسپند در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *