نکات حفظ کاهش وزن

وزن از دست داده شده، نکات و راه های حفظ کاهش وزن

راههای حفظ کاهش وزن    

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

رسیدن به اندام مناسب یکی از خواسته های بسیاری از افراد می باشد ولی نکته مهم که باید به آن توجه داشت این است که آیا تنها کم کردن وزن باید هدف باشد و آیا با رسیدن به وزن ایده آل همه چیز تمام می شود؟ جواب قطعاً منفی است چرا که کاهش وزن اگر اصولی نباشد و اگر نکات مهمی بعد از کاهش وزن در نظر گرفته نشود قطعاً دوباره با اضافه وزن روبرو خواهیم شد و این کم و زیاد شدن وزن باعث به هم خوردن فرم بدن خواهد بود و نتیجه ای نامطلوب به همراه خواهد داشت.

نکات حفظ کاهش وزن

در این پست به معرفی نکاتی می پردازیم که بعد از کاهش وزن به منظور حفظ وزن از دست رفته باید مد نظر قرار دهید. پس با ما باشید…

گام های حفظ کاهش وزن 

نکته 1 : خوردن سبزیجات بیشتر

هر برنامه کاهش وزن باید شامل سبزیجات باشد چرا که حس سیر بودن سریع به فرد داده و کم کالری هم هستند. سبزیجات از اضافه وزن مجدد جلوگیری می کنند و قسمت عمده ای از نیازهای بدن را برآورده می سازند.

نکته 2 : خوردن صبحانه

کسانی که صبحانه می خورند در طول روز کمتر از بقیه غذا می خورند. تامین پروتئین مورد نیاز بدن در ابتدای روز با خوردن صبحانه، باعث می شود مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید که به فرایند حفظ وزن از دست داده کمک می کند. تخم مرغ می تواند گزینه مناسبی برای صبحانه باشد.

نکته 3 : نوشیدن آب بیشتر

یکی از موارد داشتن وزن مناسب، نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز است زیرا آب در سوزاندن چربی های بدن، موثر می باشد. آب می تواند سوخت و ساز بدن را در مدت 1 تا 1.5 ساعت به مقدار 24 تا 30 درصد افزایش دهد.

نکته 4 :

خوردن نوشابه های قندی و گازدار را متوقف کنید.

نکته 5 :

آب میوه و سبزی طبیعی مخصوصاً آب گوجه فرنگی بنوشید.

نکته 6 :

از خوردن چیپس، آب نبات، غذاهای سرد مخصوصاً به هنگام شام، تنقلات ناسالم و نمک دار یا قندی پرهیز کنید.

در ادامه بخوانید:   تهیه انواع میان وعده های ساده و سالم

 

نکته 7 :

درخانه و یا بیرون از منزل، از خوردن بستنی، فینگر فود و فست فود ها به عنوان میان وعده خودداری نمائید.

نکته 8 :

غذا را در بشقاب های کوچکتر سرو کنید تا به مرور به کم خوردن عادت کنید. همچنین نصف بشقاب غذایتان را با سبزیجات و سالاد پر کنید تا غذای کمتر و سالاد و سبزیجات بیشتری خورده باشید.

نکته 9 :

پس از کشیدن غذا به مقدار مناسب در بشقاب کوچک، غذاهای اضافی را از روی میز بردارید تا شما را به خوردن بیشتر تحریک نکنند. همچنین غذا را به آرامی جویده تا زودتر احساس سیری کنید.

نکته 10 :

به جای تمرکز بر چیزی که نمی توانید بخورید بر چیزهایی که می توانید بخورید تمرکز کنید مانند سبزیجات، گوشت بدون چربی، غلات کامل، ماهی، حبوبات، آجیل و میوه.

نکته 11 : به صورت هفتگی برنامه غذایی بچینید.

قبل از شروع هفته جدید، در ابتدای هر هفته برنامه غذایی سالم برای هفته پیش رو تدارک ببینید. به این ترتیب مدیریت بیشتری بر تغذیه خود دارید.

نکته 12 :

همیشه مقداری میوه، مقدار کمی آجیل، هویج، ماست کم چرب و تخم مرغ در دسترس داشته باشید تا در صورت گرسنگی به عنوان میان وعده مصرف کنید. سایر خوراکی های مضر، چرب و نمکی ر از دسترس خود دور کنید.

نکته 13 :

اگر به هنگام تماشای تلویزیون عادت به خوردن دارید لذا باید به دنبال سرگرمی یا کاری باشید که در حین تماشای تلویزیون، دستهایتان خالی نباشد کارهایی از قبیل بافتنی، خیاطی و حل جدول می توانند راه حل مناسبی باشند.

نکته 14 : هوس های 20 دقیقه ای

برای زمانی که خارج از وعده های غذایی اصلی، هوس خوردن می کنید از قبل برنامه ریزی کنید. هوس خوردن معمولاً 20 دقیقه طول می کشد و سپس از بین می رود. لذا برای این 20 دقیقه ها باید برنامه ریزی کرده تا بتوانید در این مدت ذهن خود را از خوردن، منحرف کنید.

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *