تغذیه سالم و مناسب

تغذیه به فرایندهایی مانند مصرف، جذب، هضم و دفع مواد غذایی اطلاق می شود. برای تندرست بودن، انتخاب مواد غذایی سالم و رعایت نکات بهداشتی اهمیت فراوان دارد. هر فرد می تواند با انتخاب تغذیه سالم و رعایت نکات بهداشتی، سلامت روانی و جسمانی خود را حفظ و حتی افزایش دهد. شیوه زندگی امروز که کم تحرکی می باشد انسان را جهت ابتلا به بیماریهای مختلف مستعدتر می سازد. مصرف غذاهای سرخ شده، پرنمک، یخ زده، غذاهای کنسروی، غذاهای فرآوری شده، نوشابه ها و آبمیوه های مصنوعی، غذاهای پرچرب به کاهش مقاومت بدن در برابر بیماریهای مختلف منجر می شود.

تغذیه سالم

چه نوع تغذیه ای داشته باشیم

غذا نقش مهمی در تامین سلامت فرد دارد. برنامه غذاهای بهداشتی نه تنها سلامت خانواده را تامین می کند، بلکه از نظر اقتصادی تاثیر به سزایی در جامعه دارد. مواد غذایی لازم و سالم، نقش مهمی در ارتقاء سلامتی و پیشگیری از بروز بیماریها دارد. نقش تغذیه مناسب در دوران نوزادی و کودکی بسیار چشمگیر است و تامین تغذیه سالم و کافی با توجه به نیازهای تغذیه ای خاص این گروه سنی اهمیت ویژه دارد. قد و وزن مناسب با سن، ترکیب متناسب بدن، موهای سالم، پوست زنده و شاداب، درست راه رفتن، ناخن های سالم و صورتی رنگ، چشمهای تیزبین، اشتهای خوب و تخلیه روده ای کامل  و منظم، درک و ادراک کامل، واکنش مناسب و تعادل در حیات از نشانه های تغذیه خوب می باشند.

برای تغذیه کافی هر فرد باید مواد غذایی اساسی مانند کربوهیدراتها، چربیها، پروتئین ها، ویتامین ها، مواد غذایی و آب را دریافت کند. این مواد غذایی برای رشد و عملکرد صحیح بدن ضروری هستند. اگر مقدار این مواد مهم در بدن ناکافی باشد، بدن قادر به تولید آنها نیست و لذا باید از طریق مصرف غذاها تامین شوند. همچنین باید دستگاه گوارش نیز به خوبی عمل نماید تا مشکلی در جذب، هضم و دفع پیش نیاید. از طرفی زیاده روی در مصرف مواد غذایی نیز برای سلامتی انسان زیان آور است. مصرف ناکافی و یا بیش از اندازه مواد غذایی را تغذیه بد و نامناسب گویند. در یک برنامه غذایی مناسب، تامین همه مواد غذایی اصلی، جزء اساسی تغذیه خوب به شمار می آید.

برای داشتن یک برنامه غذایی صحیح باید غذاهای متنوع را از تمام گروههای غذایی یعنی نان، غلات، برنج، ماکارونی، میوه، سبزیجات، انواع گوشت مخصوصاً ماهی، حبوبات خشک، تخم مرغ، انواع مغزها، لبنیات، چربیها، روغنها و شیرینی های طبیعی مصرف نمایید.

برای دریافت انواع مواد لازم برای سلامتی بدن، داشتن دستور آشپزی مانند پخت انواع سوپ، تهیه انواع سالاد، دم کرده های مختلف و خواص درمانی آنها، غذاهای رژیمی، غذاهای گیاهی و میان وعده های مناسب از شرایط لازم برای داشتن یک برنامه غذایی سالم است که در ادامه به معرفی هریک از این موارد می پردازیم.