همه خواص تره

ویژگی ها و خواص درمانی تره

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

تره  گیاهی است که در دسته سبزیجات قرار داشته و مصرف خوراکی دارد. این گیاه علاوه بر مصارف خوراکی، مصارف درمانی نیز دارد. از تره در درمان بیماریهایی چون مشکلات تنفسی، درمان قارچ پوست سر، درمان روماتیسم، درمان نقرس، درمان سرفه، درمان چاقی، درد مفاصل، مشکلات و تحریکات روده، دفع سنگ کلیه و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد. در این مقاله با ما باشید تا با همه ویژگی ها و مصارف درمانی این سبزی آشنا شوید.

 

تیره گیاه :    .Allium porrum L

نام انگلیسی گیاه :    Garden Leek  ,  Leek

نام فارسی گیاه :  تره، کوار (در گیلان)

خواص تره

ویژگی های ظاهری تره

تره گیاهی پرورش یافته و دارای برگهای نواری شکل، نسبتأ پهن و با غلاف دراز است. تاکنون به حالت وحشی دیده نشده است ولی امروزه تصور می­کنند که از بعضی انواع، مانند A. ampeloprasum L. ، A.vineale L. که پیاز منقسم به چند قطعه با برگ­های باریک دارد منشأ گرفته باشد. از مشخصات آن این است که قاعدۀ ساقه نسبتاً ضخیم آن، در داخل پیاز جای دارد. گلهای آن گلی یا سفیدرنگ و مجتمع به صورت چتر بزرگ کروی است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ و پیاز کوچک آن است که به حالت خام یا پخته مصرف می­ شود.

در ادامه بخوانید:  درمان زبری پوست با گیاهان دارویی

 

محل رویش تره

این گیاه در آسیا و ایران، امریکای شمالی و اروپا می روید اما در اروپا چندان شناخته شده نیست. برخی از انواع آن در مناطق کوهستانی نیمکره شمالی می روید. تره در نواحی مختلف ایران پرورش می­ یابد و معمولأ از آن در تغذیه استفاده بعمل می­ آورند.

خواص درمانی تره

از گذشته دور، تره را مصریان، یونانیان و رومیان در تغذیه استفاده می کردند. این گیاه از سبزی های سهل الهضم است و طعم و بوی آن از سیر ملایمتر می باشد و لذا همواره مورد توجه مردم قرار گرفته است. مصرف آن برای مبتلایان به سوءهضم ، چاقی ، درد مفاصل،جبران کمبود آهن، تصلب شرائین و یبوست دائمی توصیه شده است و غذای مناسبی برای مبتلایان به تحریک معده و روده است. همچنین از کاربردهای تره می توان به درمان بیماریهای ریه، درمان جوش های صورت، درمان قارچ پوست، زیاد شدن میل جنسی زنان، درمان بیماریهای زنانه و درمان مشکلات لثه اشاره نمود.

این گیاه از سبزیهای مدر و بسیار مفید است. اثر خلط آور و نرم کننده به طور قاطع دارد سوپ این سبزی، حبس البول (عدم دفع ادرار)، آب آوردن انساج و سنگ کلیه را درمان می کند. جوشاندۀ دانه و دم کرده 4 گرم آن در یک لیتر شراب، سنگ کلیه را دفع میکند و به علاوه سهولت دفع ادرار را فراهم می­سازد. در موارد گرفتگی صدا، گریپ، سرفه، ورم گلو و نای و به طور کلی تمام حالات التهابی حاد و مزمن دستگاه تنفس، سیاه سرفه و غیره اگر سوپ و شربت آن مصرف شود، اثرات درخشان بظهور می­رساند.

استعمال خارجی گیاه

در استعمال خارج، اگر تره به محل گزیدگی زنبور یا زنبور عسل، مالش داده شود، درد را تسکین می­دهد. تره پخته شده در شیر را معمولاً به صورت ضماد بر روی اولسرهای چرکین یا در محل آماس های روماتیسمی یا نقرسی یا لمباگوها، جهت تسکین و بهبود بیماری اثر می­دهند. تره پخته شده در زیر خاکستر، موجب سرباز کردن دمل­ها و آبسه ­ها می­شود. برای این کار می­توان شیره تره را در آرد وارد کرده به صورت خمیری در آورد و یا آن را با قسمت نرم درون نان، مالش داد و سپس بر روی دمل یا آبسه­ ها اثر داد. تنقیه جوشانده تره بهترین نرم کننده است و در رفع امتلاء روده بزرگ بسیار نافع میباشد.

گونه های مفید تره 

1-  A. victoriable L. * : در غالب نواحی کوهستانی نیمکره شمالی می­روید. پیاز آن اثر مدر، ضد کرم و مقوی قلب است.

2- A. tenuifoius Cav. *  : گیاهی یکساله و دارای برگ­های دراز به طول 15-30 و به عرض 2.5 تا 3 سانتیمتر است. از ریشه ­اش، ساقه­ های متعدد و منتهی به گل­های سفید و مجتمع به صورت خوشه خارج می­شود. میوه­ اش کوچک، پوشینه، مدور، به قطر 4-5 میلیمتر و محتوی دانه­ های سیاه رنگ است. در جزایر قناری، هند و سرحدات غربی ایران می­روید. دانه­ اش اثر مدر دارد. در استعمال خارج دارای اثر ضد التهاب است.

3- A. tuberosum Roxb. * : غده متورم و استوانه ­ای، مستور از ریشه­ های باریک و سفید رنگ دارد. گل­های آن مجموعأ در انتهای ساقه گلدار به صورت نیمکره­ ای ظاهر می­شود. میوه ­اش معطر است. در هیمالیا، چین، سیام و بنگال به حالت وحشی می­روید و بعلاوه پرورش می­یابد. دانه ­اش از نظر درمانی، برای رفع سیلان منی به کار می­رود. در ایران نمی­روید.

تره و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که تره در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *