درمان درد و ورم ستون فقرات ، تورم و پارگی دیسک با گیاهان دارویی

 درمان بیماری‌های ستون فقرات

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

ستون فقرات یا ستون فقرات قسمت مهم  استخوان بندی بدن در نیم‌تنهٔ بالایی بدن می باشد. نقش ستون مهره‌ها، حمایت از کل جسم انسان، توانایی در خم شدن و چرخیدن و نیز حفاظت و مراقبت از ساختمان‌های حیاتی بدن مانند نخاع می باشد که در  ستون مهره ها قرار دارد. در این مقاله به بررسی بیماریها و مشکلات ستون فقرات می پردازیم. از بیماری های ستون مهره ها می توان به درد ستون مهره ها، ورم ستون مهره ها و تورم دیسک‌ها اشاره نمود که در ادامه به بررسی کامل هر سه بیماری و روشهای درمانی آن ها می پردازیم.

 درد ستون فقرات

درد ستون مهره ها یا محدوده‌های پشت، مربوط به عوامل زیادی از قبیل ضربه‌ها، ورم‌ها، تغییرات مهره‌ها در اثر فشار خارجی یا داخلی روی مهره‌ها، تورم یا جابجایی و یا تغییر مکان دیسک‌ها، روئیدن استخوان‌های اضافی روی لبه مهره‌ها یا خوردگی مهره‌ها، سنگینی وزن، بیماری‌های زنان از نوع دستگاه تناسلی یا ادراری، فشار روی تنه  یا شاخه‌های عصب سیاتیک می‌باشد.

بیماریهای ستون فقرات

علایم شایع درد در بالا و وسط  پشت

  • درد کند و خسته کننده
  • درد سوزش آور، تند و تیز
  • سفتی، خشکی و کوفتگی عضلات

علائم جدی تر که نیاز به درمان فوری دارند

  • احساس ضعف در دست و پاها
  • احساس بی حسی و گزگز در دست ها و پاها، قفسه سینه و شکم
  • عدم کنترل ادرار و مدفوع

در ادامه بخوانید:   درمان پوکی استخوان با گیاهان دارویی

پیشنهاد 1:

بابونه، بیخ سوسن، برگ سداب، آذخرمکی، گل بومادران و مرزنجوش را به مقدار مساوی از هر کدام، بجوشانید و با کمی گلاب و سرکه مخلوط کنید و بر محل درد بمالید.

پیشنهاد 2:

به مقدار 6 مثقال سورنجان و 4 مثقال پوست هلیله زرد، هر دو را نرم بسایید. بعد با کمی آب تاج ریزی خمیر سفتی درست کرده و قرص هایی به اندازه یک نخود بسازید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه دو عدد از آن ها را میل بفرمائید .

پیشنهاد 3:

بادیان، انیسون، زنیان، تخم شبت، فوه وتخم کرفس  را به نسبت مساوی نرم بسائید. بعد با گلاب، سرکه و زهره گاو مخلوط کنید و بر کمر بمالید.

بیماریهای ستون مهره ها

 ورم ستون فقرات

پیشنهاد 1:

به مقدار 10 گرم دارچین، 10 گرم اگیر ترکی، 10 گرم مرمکی، 10 گرم دانه‌های اسپند، 10 گرم اساروم، 10 گرم زرنباد، 10 گرم درونج و 30 گرم تخم کرفس، همه را نرم بسائید و با 500 گرم عسل مخلوط نمائید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل فرمائید.

پیشنهاد 2:

سورنجان و پوست هلیله زردرا به میزان مساوی بسائید و با کمی آب تاج‌ریزی، خمیر درست کنید. قرص‌هایی به اندازه نخود بسازید و روزی 6 عدد میل بفرمائید.

پیشنهاد 3:

اگر به علت ورم ستون فقرات دچار درد ستون فقرات شده‌اید، روغن قسط یا روغن بابونه یا روغن سوسن را روی آن مالش دهید.

در ادامه بخوانید:  درمان بیماریهای مفصل با گیاهان دارویی

 

 تورم و پارگی دیسک ها

پارگی‌ و بیرون‌زدگی‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ در اثر از هم‌ گسیختگی‌ ناگهانی‌ یا تدریجی‌ رباط‌ها و بافت‌های‌ حمایتی‌ اطراف‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ ایجاد می شود. دیسک‌های‌ بین‌ مهره‌های‌ گردن‌ یا کمر بیشتر از سایر جاهای‌ ستون‌ فقرات‌ دچار این‌ مشکل‌ می‌شوند. ضعیف‌ شدن‌ و پارگی‌ بافت‌ دیسک‌، باعث‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ رشته‌های‌ عصبی‌ عبوری‌ از درون‌ کانال‌ ستون‌ فقرات‌ و ورم دیسک می‌شود. این‌ از هم‌ گسیختگی‌ بافت‌ دیسکی‌ در اثر آسیب‌ ناگهانی‌ یا استرس‌ مزمن‌ مثلاً به‌ علت‌ بلندکردن‌ مدام‌ اشیای‌ سنگین‌ یا چاقی‌، به‌ وجود می‌آید. بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک بین مهره‌های ستون فقرات می‌تواند باعث درد و بی حسی شدید شود.

علائم دیسک ورم کرده و پارگی دیسک

  • کمردرد
  • درد باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا تیر می کشد.
  • دردی که در ضمن فعالیت، بدتر و با استراحت، بهتر میشود.
  • دردی که با سرفه، عطسه، نشستن، رانندگی کردن یا به جلو خم شدن بدتر می شود.

پیشنهاد 1:

برای درمان تورم دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات، باید مردار سنگ را بسائید و با زفت، سقز، موم و روغن زیتون مخلوط کرده و بر موضع بمالید.

پیشنهاد 2:

زنجبیل، دارچین، جوزبویا، فلفل سیاه، سورنجان مصری، شوید خشک، خولنجان و قرنفل را به نسبت مساوی مخلوط کرده و نرم بسائید. بعد با روغن گل‌محمدی یا روغن کنجد مخلوط کنید و بر موضع بمالید.


با خواص گیاهان موثر در درمان بیماریهای ستون مهره ها بیشتر آشنا شوید

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *