درمان مشکلات پا و پادرد و زانو درد با گیاهان دارویی

 درمان مشکلات و دردهای پا و زانو 

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

هر پا از 26 استخوان و 33 مفصل که بیش از 100 رباط آن ها را به هم متصل کرده اند تشکیل شده است. پا قسمت مهمی از بدن و در واقع نگهدارنده اندام در سطحی بالاتر از زمین و اندام حرکتی انسان می باشد. در این مقاله به بررسی مشکلات پا از جمله درمان درد پا، درد زانو، درد ساق پا، تقویت پا و سایر مسائل مهم مربوط به این اندام مهم می پردازیم.

درد پا

پا درد

اگر به پا درد مبتلا شده اید، ضمن پرهیزکردن از خوردن قند، شکر و چای باید از سرپا نشستن، هم چنین نشستن زیاد در توالت و پوشیدن کفش تنگ یا پاشنه بلند پرهیز کنید و از خوراکی هایی که درد پا را تسکین می دهند بیشتر استفاده کنید مانند: آب هویج، آب زردک، آب غوره، سیر، ریحان، ریحان کوهی، آب هندوانه با سکنجبین، آب هندوانه با شیر خشت، سکنجبین با گل قند، آش جو با سرکه، آب خربزه با آب انار، مرزه کوبیده با عسل، نان با دوغ و گل محمدی.

درمان پا درد 

پیشنهاد 1:

به عنوان درمان نیز باید هر روز نیم مثقال قاریقون را بکوبید و با یک فنجان آب چغندر خام مخلوط کنید.

پیشنهاد 2:

مقداری عسل را روی یک قطعه تنظیف بمالید و روی موضع گذارید و هر 2 ساعت یک بار عوض کنید و هر روز صبح ناشتا دو قاشق سوپ خوری عسل نیز میل فرمایید.

پیشنهاد 3:

100 گرم برگ سوسنبر را در یک تشت آب جوش دم کنید و تا گرم کنید پاها را در آن قرار دهید و خوب مالش و ماساژ دهید. این کار را لااقل در هفته یک روز انجام دهید.

تقویت پاها

برای تقویت کردن پاها پیاز زیاد مصرف کنید و گه گاهی روی سر حنا ببندید.

پاهای دردناک و حساس

 اگر پاهای دردناک و حساسی دارید، گه گهی پاها را در آب جوشانده برگ تیول قرار دهید و مدتی در آن نگه دارید و مدام مالش و ماساژ دهید و هنگامی که از آن آب بیرون آورید، خشک کنید و مقداری آب لیموی تازه را روی آن مالش دهید.

پا درد از روماتیسم

برای تسکین پا دردی که علت آن روماتیسم باشد، باید 5 گرم آمونیاک را در 20 گرم روغن گل مخلوط کنید و برآن بمالید تا تسکین یابد.

درد ساق پا

وقتی که رسوبات کلسترول شریان ها پا را تنگ می کند ممکن است موجب گرفتگی عضلات و ضعف عضلات ساق پا شود و دردهای شدیدی را در عضلات ساق پا ایجاد کند. در صورت مبتلاشدن به این بیماری از خوردن تخم مرغ، مغز گردو، پنیر شور و چرب، چربی جات، روغن های جامد و گوشت قرمز پرهیز کنید. برای درمان می توانید انجیر تازه را بکوبید و بعد با آرد جو خمیر کنید، سپس گرم کرده و تا گرم است روی عضلات ببندید.

 در ادامه بخوانید:  درمان واریس با گیاهان دارویی

 

ورم زانو

پیشنهاد 1:

برای بهبود یافتن ورم زانو هر شب باید برگ تازه درخت چنار را کوبیده و برآن ضماد کنید.

پیشنهاد 2:

تاج ریزی، مغز ناخنک، کتیرا و بابونه از هرکدام 10گرم، برگ کتان، گل پنیرک و مرزنجوش از هرکدام 20 گرم و آرد جو 50 گرم، همه را نرم بسایید، بعد در چهار لیوان روغن کنجد روی آتش مخلوط کنید، سپس تا گرم است 50 گرم موم نیز در آن حل و مخلوط کرده، هربار قدری از آن را روی پارچه ای پهن کنید و روی محل تورم ضماد گذارید.

درد زانو

اگر دچار درد زانو شده اید، ضمن پرهیز از خوردن شکر، قند، چای و پرهیز از سرپا نشستن، نشستن زیاد در توالت، چهار زانو نشستن، بالارفتن از پله، کوه، شیب ها، پریدن و راه رفتن زیاد، باید از گوشت شتر، آب کلم و سوپ کلم بیشتر استفاده کنید.

پیشنهاد 1:

روزی سه مرتبه موضع را با روغن شترمرغ یا روغن گل محمدی یا روغن بادام تلخ و مومیایی یا روغن نارگیل یا روغن ریحان مالش و ماساژ دهید و برآن نیز ضماد کنید.

پیشنهاد 2:

برگ های تازه درخت چنار را بکوبید و برآن ضماد کنید.

پیشنهاد 3:

ریحان تازه را بکوبید و آب بگیرید، آب آن را خوب بر موضع بمالید، بعد تفاله های ریحان را روی آن ضماد کنید.

پیشنهاد 4:

دو قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. از این مخلوط روزی دو بار و به مدت دو هفته در محل درد زانو بمالید.

پیشنهاد 5:

حنا را با صابون خمیر کرده و بر موضع ضماد کنید.

پیشنهاد 6:

هر 2 ساعت یک بار، مقداری عسل را روی پارچه ای پهن کرده و روی موضع بگذارید و هر روز صبح ناشتا نیز دو قاشق سوپ خوری عسل بخورید.

 در ادامه بخوانید:  درمان نقرس با گیاهان دارویی

 

درد ران پا

برای تسکین درد ران پا ضمن پرهیز از خوردن شکر، چای و قند باید از دو زانو نشستن، چهار زانو نشستن، سرپا نشستن و نشستن زیاد در توالت پرهیز کنید و روزی نیم مثقال قاریقون را کوبیده و با یک فنجان آب چغندر خام مخلوط کنید و بخورید.

درد لگن خاصره

برای تسکین درد لگن خاصره ضمن پرهیز از خوردن خیار و هندوانه، به عنوان درمان باید پوست هلیله زرد، هلیله سیاه، تخم کرفس، بوزیدان، جوز هندی، صمغ انجدان، انزروت،خولنجان، قسط شرین، مقل ازرق و سورنجان را به نسبت مساوی مخلوط کنید و نرم بسایید، سپس با کمی آب مرطوب کرده و به صورت خمیر سفتی درآورده و قرص هایی به اندازه ی 1 عدد نخود بسازید و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه دو عدد میل کنید.

درد استخوان وسط پا

برای تسکین درد استخوان وسط دو پا، صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری تخم ترب کوبیده را با آب بخورید.

ورم ساق پا (داءالفیل)

پیشنهاد 1:

برای درمان ورم ساق پا ضمن پرهیز از خوردن سیر و پیاز باید گزنه تازه سفید را بکوبید و روی پا ضماد کنید.

پیشنهاد 2:

تخم ریحان را نرم بسایید و با آب برگ ریحان تزه مخلوط کرده و به پاها بمالید.

ورم پشت پا

برای رفع ورم پشت پا باید برگ چغندر تازه را بکوبید، بعد مقداری اسید بوریک را با آن مخلوط کرده و بر موضع ضماد کنید.

در ادامه بخوانید:  درمان مشکلات انگشت با گیاهان دارویی

 

لخته خون در پاها (ترومبوزورید عمقی)

بعد از مدتی طولانی عدم فعالیت در وریدهای عمقی پاها ممکن است لخته های خون پدید آید. اگر عضلات پاها برای مدت طولانی فعالیت نداشته باشند جریان خون در آنها کند می شود و ممکن است باعث ایجاد لخته های خون شود. اگر این لخته های خون از پاها به سمت بالا حرکت کرده و خود را به قلب و ریه ها رسانند می توانند باعث مرگ ناگهانی شوند. به همین خاطر است که پزشکان و پرستاران با تشویق بیماران به راه رفتن و یا استفاده از جوراب های مخصوصی که به طبیعی شدن جریان خون کمک می کنند می خواهند که از ایجاد این لحنه های خون پیش گیری کنند.

اگر مشخص شد که بیماری دارای ترومبوز ورید عمقی(لخته­ خون در وریدهای پاها) می باشد، درمان معمول آن عبارت است از مصرف داروهای رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد) یا حجامت یا انداختن زالو تا این لخته ها حل شده و از ایجاد لخته های دیگر نیز پیش گیری شود.

خواب رفتگی پا هنگام شب

برای رفع خواب رفتگی ناگهانی پا هنگام شب باید سیب درختی یا آب سیب، سبزیجات تازه و شیر زیاد مصرف کنید تا برطرف شود.

لرزش پاها

اگر پاهایتان دچار لرزش شده است، هر روز جگر خام را بدون گرم کردن یا نمک زدن بجوید و بخورید.

پیشگیری از سرمازدگی دست و پاها

هرگاه پاها یا دست هایتان به خصوص انگشتان دچار سرمازدگی شوند، دچار رنج و آزار می شوید، لذا باید در اوایل زمستان هر سال که برف اول و دوم و سوم می بارد، باید قدری از آن برف ها را جمع کرده (به قدر یک مشت) و به تمامی پا یا دست به خصوص انگشتان مالش دهید. بدین ترتیب در طول زمستان از سرمازدگی محفوظ می مانید.

درمان درد اعضای بدن

برای تسکین دردی که در هر کجا از اعضای بدن وجود دارد می توانید قسط تلخ، مغز ناخنک ازهرکدام 5گرم و مرزنجوش و بابونه­ شیرازی از هرکدام 20 گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با لعاب تخم شنبلیله مخلوط کرده و بر محل درد ضماد کنید.

سوزش کف دست و پا

اگر کف پا یا کف دست سوزش دارد، باید به مدت 5 روز آب هندوانه را با سکنجبین مخلوط کنید و بخورید و 5 روز بعد نیز هر روز آب غوره بنوشید و هر شب هنگام خواب شاه ­تره، نشاسته، اسپرزه، حنا، تخم گشنیز، به دانه و برگ بید خشک را به نسبت مساوی نرم بسایید. بعد با آب خمیر کرده و کف دست ها یا پاها ببندید و بخوابید.


 با خواص گیاهان موثر در درمان مشکلات پا و زانو بیشتر آشنا شوید

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *