نوزاد ، درمان انواع درد و زیبایی ظاهری نوزاد با گیاهان دارویی

درمان بیماریهای نوزاد و زیبایی نوزاد با گیاهان دارویی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

از لحظه شکل گرفتن نطفه در بدن مادر، سلامت و زیبایی نوزاد برای والدین وی بسیار مهم می باشد. در این مقاله به بررسی بیماریهای نوزاد اعم از ادرار سخت ، گریه و درد نوزاد، نوزاد ضعیف، راههای داشتن نوزاد زیبا با رنگ مو و رنگ چشم مشخص می پردازیم.

انواع بیماریهای نوزاد

گریه‌های نوزاد

ناراحتی‌های مشکوک اطفال که بی‌طاقتی، بی‌آرامی، گریه و فریاد زدن‌ها را شامل می‌شود والدین در طفل مشاهده می‌کنند ولی مأخذ و علت آن را نمی‌داند، چند قسم است. انواع ناراحتی های نوزاد : گوش درد، دل درد ، وجود حشره یا جانوری در سر یا سطح بدن، سوزش پا در اثر عرق یا ادرار یا مدفوع، اسهال و دل پیچک،یبوست و خشکی مزاج، بد پیچیدن طفل یا تحت فشار قرار گرفتن در لباس،سرمای زیاد یا گرمای زیاد، گرسنگی یا تشنگی. از سایر دلایل ناراحتی نوزاد میتوان به سرو صدای اطرافیان، ترس، روشنایی زیاد یا تاریکی زیاد، جدایی از مادر، احساس غریبی از دیگران، بیماری اشاره نمود.

گوش درد

اگر ناراحتی از گوش باشد، ابتدا با انگشت خود داخل گوش طفل را قدری مالش دهید، اگر ساکت شد مسلماً از گوش درد است . در گوش به یکی از دلایل زیر است : در حمام  آب داخل گوش رفته، یا در اثر سرماخوردگی و یا در اثر مجاورت باد و سوز، سرما‌خورده و یا در اثر ضربه‌خوردن، گوش او ناراحتی دیده است.

 درمان گوش درد

باید اول قدری دود سیگار را با دهان خود به داخل گوش بدهند که جدار داخلی گوش گرم شده و از شدت درد کاسته شود، بعداً چند قطره روغن بادام تلخ یا گلیسیرین را در قاشق ریخته، دم آتش نگه دارند تا مختصری گرم شود و در داخل گوش بچکانند، فوری ساکت خواهد شد و بعد قدری صبر زرد یا صبر سیاه را در پشت نعلبکی بسایند و در اطراف و جوانب خارجی گوش بمالند و سپس قدری پشم یا پنبه را با حرارت آتش گرم کرده و درب گوش بگذارند و سر و گوش طفل را ببندد و طفل را به سمت آن گوش که درد می‌کند بخوابانند.

اگر آب داخل گوش رفته بود و عفونت در داخل بود؛ مقداری کنجیده‌ سرخ و سفید (انزروت) را نرم بسایند، سپس پنبه را با روغن بادام تلخ آغشته کرده، سپس با ساییده شده‌ کنجیده آغشته کنند و داخل گوش بگذارند، چرک گوش را می‌مکد و طفل از درد گوش راحت می‌شود. ضمناً اگر چند قطره زهره‌ گاو هم در گوش بچکانند، درد گوش آرام خواهد شد.

دل درد

اگر دل طفل درد می‌کند، ابتدا از روی لباس دل طفل را ماساژ دهند. اگر به شدت و ناراحتی او افزوده شد، مسلماً از دل درد می‌باشد.

پیشنهاد 1:

اول قدری نبات داغ یا قند داغ با کمی عرق‌ نعناع به او بخورانند. ولی مادر باید فکر کند و به یاد آورد که از 24 ساعت قبل تا موقع دل درد طفل، چه نوع غذاهایی به طفل داده شده و یا خود او چه غذاهایی میل کرده که اثر غذا در شیر و آن شیر در معده‌ کودک، ایجاد ناراحتی کرده است. اگر غذاهای مرطوب و سرد میل کرده‌اید به طریق زیر معالجه‌ دل‌ درد طفل کنید: گز خونساری و گز علفی از هر کدام 10 گرم را در آب جوشانده و حل کرده و قاشق قاشق به طفل بخورانید.

پیشنهاد 2:

ماليدن مخلوط روغن بابونه و روغن زيتون روي شکم براي کاهش قولنج و نفخ درنوزادان وکودکان بسيار مفيد و جايگزين بی عارضه می باشد.

پیشنهاد 3:

قدری نبات را نرم ساییده و در گلاب حل کرده و چند قاشق به طفل بدهند و با یک انگشت روغن کرچک یا روغن بزرک دور ناف و اطراف دل و کمر کودک را چرب کرده و با پارچه‌ نرمی که در مقابل حرارت گرم کرده باشند دل و کمر او را ببندد. اگر از حرارت و گرمی بود، مختصری شکر سرخ در آب جوشیده‌ ولرم حل کرده و به طفل بدهند.

نوزاد ضعیف

به این قبیل اطفال باید بیشتر رسیدگی کرده و بیشتر دقت کنید، تعداد شیردهی به آن‌ها باید بیشتر از معمول باشد. در 24 ساعت اول از پستان به طفل نباید شیر بدهند و بعد تا روز هفتم به طور منظم و از هر دو پستان به فاصله‌های مرتب، 3 ساعت به 3 ساعت باید به او شیر داد، اول از پستان راست و بعد از پستان چپ، به همین ترتیب تا رشد طفل زیاد شود.

اگر شیر مادر کفایت تغذیه طفل را نکند، باید برای کسری آن شیر گاو را با 0.05  قند یا شکر و نصف مقدار شیر آب مخلوط کنند که کسری غذا جبران شود و به طفل بخورانند، هنگامی که طفل به سه ماهگی رسید، آب را به نسبت یک‌ سوم پایین بیاورند و قند را هم به نسبت %1 با شیر مخلوط کنند و از سن پنج‌ ماهگی به بعد دیگر نیازی به آب داخل شیر نمی‌باشد و اگر شیر نمی‌خورد، می‌توانند مقداری آب سبزیِ بی‌نمک را به همراه شیر مادر به طفل بدهند. ولی در هر حال باید طفل را به خوردن شیر عادت داد.

به سختی ادرار کردن نوزاد

پیشنهاد 1:

اگر طفلی به سختی ادرار کند و یا هنگام ادرار ناراحت شود، باید وسمه (رنگ نساییده‌ گیاهی) را خمیر کرده و پشت بیضه‌ طفل ببندید و این عمل را سه، چهار روز تکرار کنید.

پیشنهاد 2:

به مقدار 20 گرم تخم شنبلیله را در یک لیوان آب‌ جوش دم کنید و ساعت به ساعت یک قاشق غذاخوری از آب آن را به طفل بخورانید.

پیشنهاد 3:

هر صبح، ظهر و شب مقداری گیلاس را له کنید و با فشار آبش را خارج ساخته و یک قاشق از آن آب را به طفل بخورانید.

پیشنهاد 4:

مقداری کاکل ذرت را دم کنید و روزی چند قاشق از آب آن را به مرور به طفل بخورانید.

در ادامه بخوانید:  درمان کمردرد

 

درمان کیپ شدن بینی نوزاد

پیشنهاد 1:

اگر طفلی باد دماغ شده است و به سختی نفش می‌کشد، عناب را بر سر سوزن یا میله‌ای فرو کنید و آن را روی آتش بسوزانید تا دودی از آن متصاعد شود و آن دود را به بینی طفل بدهید.

پیشنهاد 2:

قدری خاکشیر را روی آتش بریزید و دود آن را به بینی طفل بدهید.

پیشنهاد 3:

طفل را به پشت بخوابانید (طاق‌واز) و 2 قطره روغن بادام یا روغن بنفشه‌ بادام را داخل بینی او بچکانید.

ورم بیضه‌ نوزاد

پیشنهاد 1:

اگر در اثر گریه‌های زیاد و یا زور زدن‌ها و فریاد زدن‌های مکرر و شدید بیضه‌ طفل متورم شد (باد کرد)، مقدار کمی جوهر سرب را در آب نیم‌ گرم بریزید و بیضه‌ طفل را در آن بگذارید و آرام‌ آرام مالش دهید. ولی اگر طرفین بیضه متورم شد، مختصری تنظور و جدوار را پشت یک نعلبکی بسایید و روی موضع ورم کرده و جای درد بمالید، سپس چند عدد سوزن را به هم ببندید و با نوک آن‌ها به محل ورم و درد بزنید، به طوری که سر سوزن‌ها موضع را سوراخ نکنند.

پیشنهاد 2:

یا تخم لاک‌پشت را داخل شیر حل کنید و بر موضع بمالید. ضمناً می‌توانید روزی یک عدس از تخم لاک‌پشت را هم به طفل بخورانید.

زود در آمدن دندان نوزاد

پیشنهاد 1:

برای این‌ که دندان نوزاد شما زود درآید و رشد کند در ماه‌های آخر حاملگی هر روز کره و گلابی بخورید.

پیشنهاد 2:

اگر نوزاد شیر خودتان را می‌خورد، کره، سوپ هویج و سوپ زردک بخورید و در صورت امکان به نوزاد هم بخورانید.

پیشنهاد 3:

یک تکه ریشه‌ گل ختمی تمیز شده را دست کودک دهید تا در دهان  بمکد و به روی لثه بکشد.

پیشنهاد 4:

پس از شستن دست‌ها با آب و صابون مقداری آب‌لیموی ترش را با آب جوشیده‌ سرد شده‌ رقیق و به‌ وسیله‌ انگشت روزی چند مرتبه روی لثه‌های کودک مالش دهید.

پیشنهاد 5:

اطراف یک هویج خام را بتراشید و درو بریزید، بعد به دست کودک دهید تا دائم مانند پستانک در دهان گرفته و به لثه‌ها بمالد.

سلامت نوزاد

به مادران توصیه میشود که از دادن قند‌داغ زیاد به طفل خودداری کنند، مخصوصا با پستانک‌های لاستیکی که به کلی طفل را ناراحت کرده و به امعاء و احشای طفل زیان وارد می‌کند.

نسخه های گیاهی سلامت نوزاد

پیشنهاد 1:

اگر می‌خواهید طفل همیشه سالم باشد، در هر هفته یک شب مقدار پنج گرم روغن بادام شیرین خالص را به طفل بخورانید.

پیشنهاد 2:

هفته ای یک‌بار 10 گرم ترنجبین را در آب‌جوش حل کنید، بعد صاف کرده و به او بخورانید.

رشد نوزاد

برای این‌ که نوزاد سریع‌تر رشد کند بهترین دارو برای مادر و نوزاد آب شلغم خام است.

زیبایی ظاهری نوزاد

زیبایی نوزاد

پیش‌گیری از چپ‌ شدن چشم نوزاد

اگر می‌خواهید چشم نوزادتان چپ نشود هرچیزی را که هوس کردید تهیه کنید و بخورید، حتی به مقدار کم و اگر هم آن خوراکی خوب نیست باز به مقدار خیلی‌کم مصرف کنید.

پیش‌گیری از لکنت زبان نوزاد

اگر می‌خواهید نوزادتان دچار لکنت زبان نشود، هز حدود سه ماهگی به بعد از خوراکی‌هایی مانند: ویتامین‌های ب ، میوه‌های تازه، سبزیجات تازه و پنیر بیشتر استفاده کنید.

پیش‌گیری از اگزمای نوزاد

اگر می‌خواهید نوزادتان به هنگام تولد دچار اگزما نشود، گه‌گاهی روغن ماهی بخورید و از خوردن ادویه‌جات، انواع فلفل، دارچین، خردل، قرص نعناع، نعناع و عرق نعناع بپرهیزید و از شستشوی دندان‌ها با خمیر دندان‌های اسانس‌ دار پرهیز کنید.

پیش‌گیری از ماه‌گرفتگی نوزاد

اگر می‌خواهید نوزادتان دچار ماه‌گرفتگی و لک‌های گوناگون نشود، سعی کنید شجاع باشید. هیچ‌گاه از کسی یا چیزی ترس به خود راه ندهید و اگر ناگهان از چیزی ترسیدید فوراً یکی از این خوراکی‌ها را بخورید: آب‌ میوه‌های شیرین مانند آب‌هندوانه، آب‌خربزه، شربت یا مربا.

در ادامه بخوانید: راههای تقویت عمومی بدن

 

تغییر رنگ مو نوزاد

اگر خواستید موی سر نوزادتان که قرمز رنگ است به مشکی تبدیل شود، فندق خام ساییده شده را با روغن زیتون مخلوط کنید و هر شب بر محل تلاقی استخوان جلو و پشت سر طفل بمالید، بهتر آن است که هر شب روغن فندق بر سرش مالیده شود.

مشکی شدن موی سر نوزاد

اگر می‌خواهید موی سر طفل شما مشکی شود، از شنبلیله، ترب، کلم، پیاز و سفیده‌ تخم‌مرغ بیشتر استفاده کنید. سبزیجاتی که در مزرعه صبح تا عصر آفتاب خورده باشد را بچینید و بخورید، اگر نور آفتاب هم به‌ طور مستقیم بر پوست بدن بتابد مفید خواهد بود.

پرپشت شدن موی سر نوزاد

اگر می‌خواهید تعداد موی سر طفل شما زیاد و پرپشت شود از سه ماهگی هرروز شنبلیله‌ خام را با ساقه‌هایش بخورید، تا هم پرپشت و هم مشکی شود.

خرمایی شدن موی سر نوزاد

اگر می‌خواهید موی سر طفل شما خرمایی رنگ شود از سه ماهگی هرروز روغن ماهی بخورید.

طلایی شدن موی سر نوزاد

اگر می‌خواهید موی سر طفل شما طلایی رنگ شود از سه ماهگی، خوراکی‌های دریایی، آب دریا و نمک دریایی مصرف کنید. آب دم‌کرده‌ گل بابونه‌ بخورید، از آفتاب کمتر استفاده کنید و بدن را همیشه با صابون بشویید.

تغییر رنگ چشم نوزاد

مشکی کردن چشم نوزاد : چشم نوزاد شما هر رنگی که داشته باشد، اگر میل دارید به رنگ مشکی تبدیل شود، باید فندق خام را نرم بسایید و با روغن زیتون مخلوط کنید و هر شب بر فرق سر نوزاد بمالید، بهتر آن است که هر شب روغن فندق مالیده شود.

تبدیل چشم زاغ نوزاد به مشکی : اگر می‌خواهید چشم زاغ نوزادتان به مشکی تبدیل شود، باید فندق خام را نرم بسایید و با روغن زیتون مخلوط کنید و هر شب به محل طلاقی استخوان جلو و پشت سر طفل بمالید، یا بهتر آن است که شب روغن فندق بر سرش مالیده شود.

آبی شدن چشم نوزاد

اگر می‌خواهید چشم طفل شما آبی رنگ شود، از سه ماهگی، تخم‌مرغ دو‌زرده بخورید. اگر مُرغی مرتب نوزاد قورباغه بخورد تخم‌ دوزرده خواهد کرد.

شهلا شدن چشم نوزاد

اگر می‌خواهید چشم طفل شما شهلا (درشت و زیبا شود)، باید گه‌گاهی بذر رازیانه یا آب جوشانده‌ رازیانه یا عرق رازیانه بخورید.

خوش‌رنگ شدن پوست نوزاد

اگر می‌خواهید پوست بدن و چهره‌ طفل شما خوش‌رنگ و زیبا شود، از سه ماهگی، خوراکی‌های زیر را بیشتر مصرف کنید: کره، روغن زیتون، روغن ماهی، روغن‌های نباتی، خیار، کاهو، کنگر، آب‌هویج، شیرخشت، ترنجبین، گزانگبین، بیدخشت، شکر تیقال، نعناع، آب انار، خربزه، به، آب زردک، برگ تازه‌ کاسنی و عرق کاسنی.


با خواص گیاهان موثر در درمان بیماریهای نوزاد بیشترآشنا شوید

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *