بادرنجبویه ، فواید و خواص آن در درمان بیماریها

بادرنجبویه، فواید و خواص درمانی

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

بادرنجبویه گیاهی است که در نزد مردم شناخته شده نیست اما این گیاه دارای خواص بی نظیری در درمان مشکلات خلقی،درمان سردرد ، رفع خستگی های عصبی و افسردگی  بسیار مفید است. از دیگر خواص این گیاه پرخاصیت می توان به درمان بی خوابی، ضد تشنج بودن، رفع مشکلات گوارشی و معده، استفاده در حمام های گیاهی دارویی و برطرف کردن مشکلات قلبی  اشاره نمود. این گیاه به اشکال مختلفی مانند اسانس، روغن، پماد، دم کرده و کمپرس استفاده می شود.

کندرخواص مواد غذایی و میوجات

 

تیره گیاه :    .Melissa  Officinalis  L

نام انگلیسی گیاه :   Balm  ,  Common Balm  ,  Balm – Mint  ,  Lemon – Balm

نام فارسی گیاه :   بادرنجبویه ، وارنگ بو ( در رشت و اطراف آن)

بادرنجبویه

ویژگی های ظاهری بادرنجبویه

گیاهی است پایا، پرشاخه و پرپشت، به ارتفاع 30 تا 80 سانتی متر حتی بیشتر می باشد. از مشخصات آن این است که ریشه کوچک و استوانه ای شکل، سخت و نسبتاً منشعب دارد. برگهای آن پوشیده از تار، متقابل، بیضوی، به شکل قلب و دندانه دار است. درازای برگهای آن 5 تا 8 سانتی متر و پهنای آن 4 تا 5 سانتی متر است. به علاوه در سطح فوقانی پهنک برگ آن رگبرگهای متعدد به وضع مشبک دیده میشوند. رنگ برگهای آن در سطح فوقانی پهنک، سبز تیره ولی در سطح تحتانی آن، سبز روشن است.

گلهای آن که در خرداد تا اواسط مرداد ظاهر می شود، رنگ سفید یا گلی دارند و به تعداد 6 تا 12 تائی نیز در کناره برگها ظاهر می شوند. کاسه و جام  آن دارای دو لب است که در آن، لب فوقانی جام شامل دو لوب ولی لب تحتانی آن مرکب از 3 لوب می باشد. درون گل نیز 4 پرچم ( 2 بزرگ و 2 کوچک ) جای دارد. میوه اش چهار فندقه ای و قهوه ای رنگ است. زنبور عسل از گلهای فاوان این گیاه، نوش معطر از نوع بسیار خوب  به دست می آورد. قسمت مورد استفاده گیاه، برگ و سرشاخه های جوان آن است.

در ادامه بخوانید:  درمان واریس با گیاهان دارویی

 

محل رویش بادرنجبویه

به حالت وحشی و خودرو در نواحی جنوبی و مرکزی اروپا ، در اسپانیا تا قفقاز و در آسیای صغیر و ایران می روید. همچنین در نواحی مختلف پرورش می یابد. پراکندگی گیاه در در محیط های مختلف به صورتی است که در اغلب نواحی مانند کوهستان ها، کنار جاده ها، سایه درختها،  پای دیوارها،  حاشیه باغها، موستانها، بیشه ها و … یافت میشود. در ایران در اطراف تهران، پس قلعه در ارتفاعات 1500 تا 1800 متری، نزدیک دربند، کرج، قزوین،جنگل گلستان گرگان در 700 متری، گنبد کاووس، حسن بیگلو آذربایجان، بین ریجاب و شالان کرمانشاه، بیشه لرستان در 1200 تا 1400 متری و اطراف رشت می روید.

خواص درمانی بادرنجبویه

نیرو دهنده و ضد تشنج است به علاوه به عنوان مقوی معده، بادشکن، تسهیل کننده عمل هضم و معرق مورد استفاده قرار می گیرد. اسانس آن دارای خاصیت ضد تشنج و آرام کننده با اثر قاطع است مشروط برآنکه به مقادیر کم و درمانی مصرف گردد. بادرنجبویه در طب عوام به مصرف عدیده می رسد. به طور نمونه، از آن در رفع دل پیچه های ناشی از نفخ، درد معده منشاء عصبی، احساس چنگ زدگی در معده، اختلالات هضمی، طپش قلب، سردردهای یکطرفه، سرگیجه، سنکوب، عصبانیت ها، بی خوابی، ضعف قلب، احساس صداهای مبهم در گوش، خستگی های روحی، هیستری، مالیخولیا، حالت تهوع دوره بارداری، کم خونی دختران جوان، برخی حالات آسم، نزله های مزمن برونش ها، بیماریهای مختلف دستگاه تنفسی، فلج، دردهای عصبی دندان، سردرد، گوش درد، رفع تندخویی در دختران جوان و زنان ضعیف البنیه، تاخیر وقوع قاعدگی و برخی موارد دیگر استفاده می شود.

گرد سرشاخه های گیاه و یا لوسیون حاصل از دم کردن آن، اگر بر روی زخمها یا جراحات اثر داده شود، درد را تسکین می دهد و باعث التیام و بهبود آن می گردد. مالش دادن جوشانده آن، موجب از بین رفتن دردهای صورت می شود. الکلای آن اگر بر روی عضو مالش داده شود، دردهای روماتیسمی و همچنین ضرب خوردگی ها را تسکین می دهد. این گیاه در عطر سازی بسیار مورد توجه است. به طور خام نیز مانند سبزی سالاد از آن استفاده می شود. در برخی نواحی از آن نوعی شراب تهیه می شود. برگ تازه آن برای رفع سوزش و درد، بر روی محل گزیدگی زنبور اثر داده می شود.

بادرنجبویه و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که بادرنجبویه در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *