کلم و خواص درمانی آن

 فواید و خواص درمانی انواع کلم

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

کلم  از دسته سبزیجات است و دارای تنوع نوع می باشد. از انواع آن می توان به کلم بروکلی، بروکسل، کلم پیچ، گل کلم و کلم قمری که شکل ظاهری گل آنها همانند چلیپا است، اشاره نمود. این سبزی‌ها دارای خواص فراوان و ترکیبات ضد سرطان بسیار قوی هستند. از خواص درمانی این سبزیجات با ارزش می توان به درمان واریس، درمان نقرس، درمان سیاتیک، درمان سوختگی، حفاظت از قلب و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود. با ما باشید تا با سایر خواص درمانی، ویژگی ها و محل رویش انواع این سبزی مفید آشنا شوید.

 

تیره گیاه :     .Brassica  oleracea (L.) DC

نام انگلیسی گیاه :     Cabbage,  Wild cabbage

نام فارسی گیاه :   کلم

خواص کلم

ویژگی های ظاهری انواع کلم

از نمونه های وحشی آن به علت آنکه گیاه قابلیت تغییر خارج از حد دارد، واریته های مختلف بر اثر پیدایش دورگه های طبیعی و یا به علت به وقوع پیوستن نوعی موتاسیون در طی زمان، به وجود آمده که نتیجه اش پیدایش نمونه های متنوع فعلی است. در نوع کلم سبز یا کلم برگ، تغییرات مذکور به صورتی رخ داده که گیاه حالت طبیعی خود را کاملا حفظ نموده است.

در کلم پیچ، تغییرات منجر به فراهم امدن برگها در مجاور هم با ظاهر مدور گردیده است. در کلم بروکسل، نوعی تغییر که نتیجه اش پیدایش جوانه های متعدد در کناره برگهاست به وقوع پیوسته است. در گل کلم تغییرات حاصل موجب نمو خارج از حد گل آذین و در کلم قمری، باعث تورم ساقه در قسمت مجاور سطح زمین گردیده است. چون آذین واریته های مختلف کلم، ایجاد نوش فراوان می نماید لذا پیوسته مورد هجوم و استفاده دسته های زنبور عسل قرار می گیرد.

در ادامه بخوانید:  درمان لکه های پوست و تبخال با گیاهان دارویی

 

تاریخچه 

پرورش این گیاه به زمانهای ماقبل تاریخ نسبت داده می شود. یونانیان باستان به آن بیشتر به عنوان یک گیاه دارویی ارزنده توجه داشته اند. بقراط، مخلوط کلم پخته با عسل را در درمان قولنج و دیسانتری موثر ذکر کرده است. برخی از دانشمندان قدیم معتقد بودند که مصرف این سبزی باعث تسهیل عمل هضم و از بین رفتن حالت مستی می گردد. نیز اگر ترشی آن، قبل از غذا مصرف شود اشتها را زیاد کرده و در بقای سلامتی و رفع حالت مالیخولیایی موثر می باشد. همچنین معتقد بودند با مصرف این سبزی، کلیه مضرات مصرف شراب در بدن از بین می رود.

به گفته دکتر روک، جوشانده مقدار 453 گرم شیره صاف شده کلم، 3 گرم زعفران، 325 گرم عسل یا قند را در ظرفی به طوری که مخلوطی به غلظت شربت به دست بیاید و مصرف یک قاشق سوپخوری از این شربت، مخلوط در یک فنجان چای، اثر نرم کننده و مفید در رفع بیماریهای سرماوردگی، نزله های مختلف و اسکوربوت دارد.

محل رویش کلم

گیاهی است که به حالت وحشی در در نواحی مختلف مدیترانه و برخی مناطق آسیا می روید و از آن گونه های فرعی و واریته های متعدد نیز در محیطهای مختلف به دست آمده است. این سبزی و واریته های مختلف آن از گیاهانی هستند که در غالب نواحی به منظور تغذیه پرورش می یابند.

خواص درمانی انواع کلم

کلم دارای اثر محرک ملایم و ضد اسکوربوت است. از معایب آن این است که پس از مصرف زیاد، ایجاد نفخ می کند. مصرف آن در التهاب و ورم دستگاه هضم اثر نیکو می بخشد مشروط برآنکه به صورت قابل هضم به کار رود. جوشانده کلم برگ ، سابقاً در مداوای برونشیت های حاد و مزمن ( با مصرف کلم برگ به صورت خام یا سوپ آن به مدت 2 ماه ) ، نزله های ششی، سرفه، مراحل اولیه سل، سنگ کلیه و غیره به کار می رفته است.کلم برگ در درمان کم خونی مفید می باشد به این ترتیب که به مدت 3 هفته هر روز یک لیوان آب آن را میل نمائید.

این سبزی دارای ویتامین C  فراوان است و از این لحاظ در رفع عوارض اسکووربوت اثر مفید دارد. مصرف آب کلم پیچ به مقدار 20 تا 30 گرم ، اثر ضد کرم آسکاریس به طور نسبتاً محسوس در اطفال دارد. از خواص درمانی گل کلم میتوان به درمان سرفه، درمان انگل و درمان بیماریهای سینه اشاره نمود. از دیگر خواص کلم بروکسل و کلم برگ می توان به درمان پوکی استخوان و استحکام استخوان، درمان چاقی، مبارزه با برخی سرطان ها همچون سینه ، محافظت از بدن در برابر سموم هوا در روزها و مکانهای آلوده، باز کردن رگهای خونی و محافظت و کمک به سلامت قلب استفاده می شود. کلم بروکلی، آنتی‌اکسیدان های مفیدی دارد که از تخریب سلول های چشم، بروز بیماری آب مروارید و صدمه به عدسی چشم پیشگیری می‌کنند.

استعمال خارجی گیاه

در استعمال خارج، شیره برگ کلم و یا جوشانده غلیظ آن، اثر التیام دهنده اولسرهای واریسی و زخمهای مختلف دارد. برگ کلم را اگر کمی حرارت دهند تا کمی نرم شود و سپس آنرا بر روی محل دردناک در دردهای ناشی از روماتیسم، نقرس ، درد پهلو و حتی سیاتیک قرار دهند، اثر مفید در رفع ناراحتی های آن ظاهر می کند. برگ کلم قرمز در رفع سوختگی ها، سرمازدگی ، بواسیر، آبسه اثر مفید دارد. همچنین کلم بروکلی برای پوست بسیار مفید بوده و به جوان نگه داشتن پوست کمک می کند . به علاوه مانند یک ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه های فرابنفش و مضر خورشید محافظت می کند.

انواع کلم و درمان بیماریها

در ادامه به بیماریهایی که کلم در درمان آنها نقش دارد می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *