خواص درمانی انار

 ویژگی ها و خواص درمانی انار

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

انار درختی است که در نواحی مختلف می روید که از قسمت های مورد استفاده درخت انار می توان به گل برگ، پوست شاخه های جوان و ریشه، پوست میوه، شیره میوه (آب انار) و عصاره غلیظ شده آن اشاره نمود. از خواص کلی انار می توان به پیشگیری از سرطان، خون ساز  بودن و تصفیه کننده خون، پیشگیری از آلزایمر، کاهش وزن، کاهش استرس، کنترل دیابت، درمان گلو درد و گرفتگی صدا اشاره نمود.

 

تیره گیاه :     .Punica granatum L

 نام انگلیسی گیاه :    Pomegranate tree ، Punice apple

نام فارسی گیاه :  انار

خواص درمانی انار

ویژگی های انار

درخت انار دارای ساقه ای ناهموار با چوب محکم و پوشیده از پوستی به رنگ مایل به سبز است. شاخه های متعدد آن، شکل نامنظم و رنگ قرمز مخصوص دارند و غالباً نیز در انتها به نوک تیز خار مانند ختم می شوند. برگهای آن متقابل، شفاف، ساده (گاهی منفرد یا فراهم حتی در شاخه های مختلف یک درخت) و گلهای آن درشت و شامل گلبرگ هایی به رنگ قرمز مایل به ارغوانی است. از اختصاصات آن این است که کاسه گوشتدار آن، پس از تشکیل میوه نیز در قسمت انتهایی آن باقی می ماند و تعداد زیادی پرچم را در خود محفوظ نگه می دارد.

برچه های متعدد مادگی آن، به پیاله نهنج پیوستگی دارند بطوری که مجموعه آنها تخمدانی تحتانی و شامل برچه های فراهم در یک تا سه ردیف منطبق به هم بوجود می آورد. میوه آن کروی، به بزرگی یک نارنج، گاهی بزرگتر و دارای پوستی ضخیم و قرمز رنگ یا نازک و ناهموار است. دانه های فراوان انار، هر یک در بخش آب دار و قرمز رنگ یا صورتی رنگ محصور است. بعضی از نژادهای این درخت، گلهای سفید و برخی دیگر نیز دانه هایی محصور در یک قسمت گوشتدار سفید مایل به صورتی دارند.

خواص انار

قسمت مورد استفاده درخت انار، گل برگ، پوست شاخه های جوان و ریشه، پوست میوه، شیره میوه (آب انار) و عصاره غلیظ شده آن است. از خواص کلی انار می توان به پیشگیری از سرطان، خون ساز  بودن و تصفیه کننده خون، پیشگیری از آلزایمر، کاهش وزن، کاهش استرس، کنترل دیابت، درمان گلو درد و گرفتگی صدا اشاره نمود.

کلیه قسمتهای درخت انار دارای تانن فراوان و اثر قابض نسبتاً قوی است. پوست ریشه آن بهترین دافع کرم کدو و طفیلی های دیگر است. گل درخت انار، در مصارف داخلی به صورت دم کرده یا جوشانده برای رفع اسهال های ساده (بعد از دوره تحریک)، خونرویهای ساده، ترشحات ساده مواد مخاطی، ترشحات مهبلی و در استعمال خارج، به صورت غرغره، برای رفع ورم لوزه به کار می رود. دم کرده 30 در هزار گل انار به مدت 10 دقیقه در آب جوش، به صورت تزریقات مهبی به منظور رفع ترشحات به کار می رود.

برگ درخت انار، به حالت تازه یا خشک، تیزانهای مطبوعی می دهد که در ضعف اعمال معده، کمی اشتها، حالت تهوع، ضعف عمومی، کم خونی، کم خونی دختران جوان، رفع حالت خستگی عمومی پس از پایان بیماری ها، میگرن، حالت اسهالی مزمن و غیره اثر مفید دارد. از معایب این است که ایجاد یبوست می کند. پوست درخت انار، تانن بسیار زیاد دارد و علاوه برآنکه از مقوی های تلخ به حساب می آید، در استعمال خارج نیز به مصارفی شبیه گل درخت انار می رسد.

دانه انار، با آنکه دارای تانن کم است. معهذا از گرد آن گاهی برای رفع ترشحات مهبلی استفاده به عمل می آید. برروی زخم و اولسرها نیز جهت بهبود آنها اثر داده می شود. آب انار، اثر مدور و مفرح دارد. مصرف رقیق شده آن با آب در بیماریهای مجاری ادرار، بیماریهای منشأ التهاب دستگاه های بدن و یا ناشی از عدم کفایت ترشح صفرا توصیه گردیده است. اثر قابض و رفع اسهال دارد. به آب انار اگر مفدار کمی عسل افزوده گردد و چند قطره آن، به دفعات دربینی چکانده شود از رشد پولیپ جلوگیری به عمل می آورد.

پوست ریشه، اثر دفع کرم کدو دارد و به حالت تازه یا خشک شده به کار می رود. مصرف آن بر سولفات پل ل تیه رین ترجیح داده می شود زیرا الکالوئید مذکور در پوست ریشه گیاه به حالت ترکیب تاننن است و چون قابلیت جذب از راه مخاط را ندارد و یا به مقادیر بسیار کم ممکن است جذب شود، در نتیجه منحصراً برروی کرمها اثرمی کند. با این حال متأسفانه با مصرف پوست ریشه انار، با آنکه الکالوئیدهای آن به علت ترکیب با تانن جذب نمی گردند و یا به مقدار بسیار کم جذب می شوند، معهذا عوارضی نظیر تهوع، سرگیجه، اسهال، دل پیچه و اختلالات بینائی عارض می گردد که در موقع بروز این عوارض باید مقاومت به خرج داده شود زیرا تدریجاً بطور کامل از بین می رود.

پس از مصرف پوست ریشه انار، کرم کدو و طفیلی های دیگر، به صورت بی حس و فلج شده در آمده، با مصرف مسهل دفع می گردند. پوست ساقه درخت انار نیز به پایه پوست آن، در دفع کرم کدو و طفیلی های دیگر موثر واقع می شود. جهت دفع کرم کدو ،به مقدار 20  گرم عصاره الکلی ریشه انار، 140 گرم آب، 10 گرم عرق نعناع، 30 گرم شربت ساده را ترکیب نموده و این محلول را در سه روز، صبح ناشتا مصرف بفرمایید.

فراورده های پوست ریشه انار نباید برای اطفال کمتر از 5 سال، افراد عصبانی و زنان باردار تجویز شود. از پوست ریشه انار برای رفع اسهال و درمان تب های نوبه و غیره نیز استفاده به عمل می آید. ریشه انار را باید در پاییز از زمین خارج کرد و پس از شستن، پوست آن را جدا کرده به سرعت خشک نمود.

در ادامه بخوانید:  دمنوشهای درمان استرس

 

محل رویش انار

 منشاء آن به تفاوت، ایران و بین النهرین و همچنین نواحی شمالی آفریقا ذکر شده است ولی با توجه به قرائن تاریخی چنین استنباط می گردد که از قدیم الایام، در منطقه وسیعی از ایران مانند کردستان، بلوچستان و امتداد آن تا افغانستان، به حالت وحشی وجود داشته وبعداً از آنجا به نواحی دیگر انتقال یافته است. پراکندگی آن امروزه به نحوی است که در منطقه مدیترانه و نواحی مختلف اروپا، شمال آفریقا و بسیاری از مناطق دیگر، یافت می شود و چون درختی زیبا و دارای میوه مطبوع و خوراکی است از این جهت پیوسته پرورش یافته بر دامنه انتشارش روز به روز افزوده می گردد.

درخت انار، براکندگی فراوان در مناطق مختلف ایران دارد. در نواحی شمال مخصوصاً نزدیک بندر انزلی، وسعت های زیادی از زمین ماسه زار، از درختچه های کوچک وحشی انار پوشیده شده است. این وضع در نواحی مختلف ایران، در جنگلها و دامنه کوهستانها و غیره نیز دیده می شود مانند آنکه در دامنه های کم ارتفاع هرزویل و رودبار، ناحیه کوشک (رامین زرگری) درختچه های انار پراکندگی دارد. به حالت وحشی در بندرگز وجود دارد. در مازندران بین بابلسر و نوشهر، دره هراز و در آذربایجان نزدیک آسبینا می روید. در کردستان در کوه آورومان و کوه شاهو و در لرستان در  تی در 1600 متری می روید. در بلوچستان در کوه بم پشت و میاندره و در قزوین، کرج و کوه دشته در نزدیکی کرج یافت می شود.

انار و درمان بیماریها

انار در درمان بسیاری از بیماریها همچون درمان سرفه، درمان بیماریهای دستگاه تنفس، اسهال، بیماریهای زنانه و برخی بیماریهای دیگر نقش به سزایی دارد.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *