خواص درمانی آویشن

 خواص درمانی آویشن

سلام دوست عزیز دوستدار طبیعت؛

آویشن یکی از پرکاربردترین گیاهان تیره نعناع می باشد که از گذشته دور در طب سنتی ایران و اروپا کاربرد فراوان داشته است. این گیاه معطر دارای خواص دارویی فراوان و نیز دارای کاربردهای غذایی ( به عنوان ادویه و یا طعم دهنده های ماهی، پیتزا و…)، بهداشتی و آرایشی نیز می باشد. از خواص دارویی این گیاه می توان به خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ بودن، کمک به درمان سرفه و سرماخوردگی، درمان برخی مشکلات گوارشی و بسیاری موارد دیگر را نام برد. این گیاه در بسیاری از نقاط ایران و برخی نقاط اروپا می روید.

 

تیره گیاه :  . Thymus Serpyllum L

 نام انگلیسی گیاه :   Thymes

نام فارسی گیاه :  آویشن

خواص آویشن

ویژگی های ظاهری آویشن

گیاهی با شاخه های بلند، باریک، خزنده، بدون گل (گل ندهنده)، در قاعده چوبی و مولد ریشه از محل گره ها، گاهی با گل انتهایی. ساقه های گل دهنده به ندرت بلندتر از 10 سانتی متر می شوند و در تمام جهات کرکدار هستند. برگها خطی تا بیضوی، تقریباً بدون دمبرگ، در قاعده مژه دار می باشند. رگبرگهای جانبی به طرف لبه ها محو شونده هستند. کاسه گل به طول 3-5 میلیمتر، استکانی؛ داندانه های فوقانی با طوطی مساوی عرض، معمولاً مژه دار. جام گل ارغوانی.

برگهای گیاه به طول 5-10، به عرض  2-3 میلی متر، کم و بیش یکسان. کاسه گل به طول 3-4 میلیمتر، دندانه های بالایی اغلب به طول 0.5 تا 0.8 میلیمتر و جام گل به طول 6 – 7 میلیمتر می باشد.

خواص درمانی آویشن

گیاه  آویشن برای رفع مشکلات بینایی، دردهای معده و کبد، درمان نفخ، حبس البول و فقدان قاعدگی بکار می رود. دانه های آن به عنوان کرم کش مصرف می شود. روغن آن گاهی برای معالجه دندان درد بکار می رود. دم کرده آن برای درمان سرفه های تشنجی، سیاه سرفه، نزله و گلودرد بکار می رود. همچنین برای درمان سردردهای عصبی و هیستریکی، سردردهای ناشی از مستی نیز از آن استفاده می کنند. دم کرده آن برای درمان دانه های پوستی با خصوصیات گوناگون بکار می رود. برگهای آن به عنوان باد شکن و برای دفع آب زیاد معده به کار می رود.

در ادامه بخوانید:  دمنوشهای گیاهی مفید قلب

 

محل رویش آویشن

پراکندگی جهانی این گیاه: شمال اروپا از شمال شرق فرانسه، شمال اتریش و شمال اوکراین می باشد.

پراکندگی جغرافیایی آویشن در ایران : گونه‌های مختلفی از این گیاه در کوهستان‌های ایران در کوه های شهرستان فریدونشهر ، در شهرستان اقلید با نام آویشن شیرازی ، در همدان با نام  آزربه و در هرمزگان به آن اَوشُه  گفته می شود می روید. همچنین در کوههای چهارمحال و بختیاری ، در جلگه دشتهای میانی استان بوشهر نیز می‌روید و در گویش دشتی بوشهری به آن اُوشِه می‌گویند، همچنین در استان کردستان  شهرستان بیجار گروس نیز به وفور می‌روید که به زبان محلی کردی گروسی به آن اَزوِه می گونید، این گیاه در نواحی کوهستانی استان سیستان و بلوچستان هم می‌روید  که در زبان محلی  به آن  ازگند  میگویند. همچنین آویشن بصورت کاشته شده در مراکز تولید گیاهان دارویی دیده می شود.

آویشن و درمان بیماریها

آویشن در درمان بسیاری از بیماریها همچون درمان انواع سرفه، مشکلات تنفسی و ریوی ، مشکلات قاعدگی ، درمان مشکلات دستگاه گوارش و … نقش موثر دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *